BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A lakossági napelemhasználatra épít a HET-ben a kormány

B. H. L. | Az energetikára 262,49 milliárd, a körforgásos gazdálkodásra való átállásra 103 milliárd, a vízgazdálkodás fejlesztésére 44,35 milliárd forint jut Magyarország Helyreállítási és alkalmazkodási terve (HET) szerint, amely a megjelölt célokra az uniós helyreállítási alapban rendelkezésre álló Helyreállítási és ellenálló képességi eszköz (RRF) forrására támaszkodna. A teljes terv kilenc komponensből áll, a megvalósításukhoz Magyarország 2511,27 milliárd forint uniós forrást kíván igénybe venni. A három fenti területre együtt 409,84 milliárd jutna, a teljes keret hatoda. Ez a csaknem 410 milliárd forint a felét sem éri el a HET előző változatában szereplő 944 milliárdnak, amelyből azért kellett lefaragni, mert a kormány úgy döntött, hogy a helyreállításhoz egyelőre nem vesz fel uniós hitelt.

A vízgazdálkodás területén így is kiemelt feladat maradt az alapvető szolgáltatásokhoz való egyenlő hozzáférés megteremtése, elsősorban a vízhiányos területek vízpótlásával. A nagy projektek három térséget érintenek. A Duna–Tisza közi Homokhátságon a vízhiányos ökológiai állapot javításának első üteme zajlik majd. A második nagy munka során kotorják, mélyítik a Keleti-főcsatorna és övcsatornái egyes szakaszait, míg a harmadikban javítják a Rábaköz és a Tóköz vízpótlását, mert e területeken csökkennek a természetes ívóhelyek, ivadéknevelő vízterületek. Az energetikai és zöldátállás részben a lakossági napelemhasználatra és a fűtéskorszerűsítésre összpontosít. Ehhez kapcsolódóan is fókuszba került a villamosenergia-hálózatok korszerűsítése, ami elengedhetetlen, ha az energiatermelésen belül ugrásszerűen nő a korlátozottan szabályozható eszközök termelése és aránya. A HET szerint az áramtermelés karbonmentessé tétele érdekében mintegy 175 megawatt új, beépített megújulóenergia-termelési kapacitást kell létrehozni háztartási méretű, azaz 50 kilowattosnál kisebb kiserőművekkel. A villamosenergia-rendszert alkalmassá kell tenni e többletenergia biztonságos és rugalmas befogadására, hozzáférést kell adni a zöldáram használatához, és korszerű fűtési megoldásokhoz kell juttatni az energiaszegény háztartásokat. A HET magyarázata szerint a megújuló energiakapacitások további bővítése nélkül 2030-ra nem csökkenthető az üvegházhatású gázok kibocsátása 55 százalékkal, ahogyan az a megemelt uniós célban szerepel.

A körforgásos gazdaság kapcsán hatékony, innovatív hulladékkezelést taglal a terv. Kiemelten kell fejleszteni a bio-, a textil- és a veszélyes hulladékok gyűjtőrendszerét, és építeni kell egy új, előkezelésre is alkalmas válogatóművet. Mindez mintegy 120 milliárd forintba kerülne, ennek a fele származna az RRF-ből.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.