A brit cégek 80 százaléka megtett minden tőle telhetőt annak érdekében, hogy felkészüljön a rendezetlen kilépésre az Európai Unióból, ez azonban így is súlyos problémákat okozhat, mert sokan nem tudják, hogy pontosan mire is kellene felkészülniük – közölte tegnap a Bank of England, miután egyhangú döntéssel változatlanul 0,75 százalékon hagyta az alapkamatot, és nem változtatott kvantitatív gazdaságélénkítő programján sem. A jegybank azonban figyelmeztetett, hogy a Brexit körüli bizonytalanságok rontják az üzleti bizalmat, visszafogják a befektetéseket, a vállalatok egy részét arra kényszerítik, hogy tartalékokat halmozzanak fel. Ezt teszik például az autógyártók, a gyógyszeripari vállalatok, valamint a szupermarketek. A német Wepa, az Egyesült Királyság egyik legnagyobb egészségügyipapír-ellátója a Guardian tegnapi beszámolója szerint 600 tonna WC-papírt és háztartási papírtörlőt halmozott fel, hogy szükség esetén ki tudja elégíteni a keresletet.
A jegybank arra is figyelmeztetett, hogy a kilépés időpontjának esetleges elhalasztása tovább fékezheti a gazdaságot. Ennek ellenére a BoE 0,2-ről 0,3 százalékra módosította az első negyedéves GDP-növekedési kilátásokat. A kaotikus helyzet és a rendezetlen kilépés veszélye – amelynek esélyét a Rabobank már 40-50 százalékra teszi – erős nyomást helyez a fontra is. A vezető devizák közül a font az egyetlen a világon, amely gyengült ezen a héten a dollárral szemben, és a befektetők további árfolyamesésre számítanak a Bloomberg beszámolója szerint.
A bizonytalanságok azonban nem akadályozzák meg a briteket a vásárlásban: februárban meglepetésre 0,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az Egyesült Királyságban. Elemzők ugyanilyen arányú csökkenést vártak. Éves összevetésben 4 százalékos a növekedés az előző havi 4,2 százalék után. A szupermarketek viszont jelentős, 1,2 százalékos visszaesést szenvedtek el, ami a legnagyobb arányú zuhanás 2016 decembere óta. Szakértők szerint a vártnál jobb eredmény részben a szokatlanul jó időnek köszönhető, ami a bevásárlóutcákba csábította a briteket, de szerepet játszhat az is, hogy az emberek elkezdtek készleteket felhalmozni kemény Brexit esetére, mert áruhiányra vagy jelentősebb áremelkedésre számítanak. Samuel Tombs, a Pantheon Macroeconomics tanácsadó vezető közgazdásza viszont a lassuló inflációval és a reálbérek emelkedésével magyarázza a növekedést, úgy véli, hogy e két tényező határozza meg leginkább a háztartások kiadásait, nem pedig a Brexit.
A vártnál jobb állapotban vannak az állami szektor pénzügyei is: februárban 200 milliárd fontra csökkent a nettó hitelfelvétel, ami egymilliárddal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. Az eredmény sokkal jobb a vártnál, mert elemzők 600 millió fontos összegre számítottak. A 2018 áprilisában kezdődött pénzügyi évben az új hitelállomány eddig összesen 23,1 milliárd fontot tesz ki, ami 18 milliárddal kevesebb az előző évinél. A statisztikai hivatal szerint ez volt a legalacsonyabb nettó hitelfelvétel 2001–2002 óta.
Egymilliónál is többen követelik a Brexit leállítását
Rövid időre összeomlott a brit kormány és a parlament hivatalos petíciós honlapja, olyan sokan írták alá a Brexit-folyamat leállítását követelő kérelmet. A csatlakozók száma délutánra elérte az egymilliót, és folyamatosan nőtt. A brit törvények szerint a parlamentben tárgyalási időt kell biztosítani minden olyan közérdekű petíciónak, amelyen legalább 100 ezer brit állampolgár hiteles aláírása szerepel. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.