A ma kezdődő G20-csúcs egyik fő témája is lehet a két ország közötti konfliktus, főleg azért, mert a pesszimista becslések szerint az amerikai–kínai konfliktus globális kereskedelmi háborút indít el, amelyben az idén megáll a világkereskedelem növekedése, jövőre pedig 2,3 százalékkal csökken. A hitelbiztosító elemzése valószínűtlennek nevezte, hogy a G20-csúcson megállapodás születhet az amerikai és a kínai elnök között a vámtarifákról, és ez katasztrofális hatással járhat a világkereskedelemre. Vanek Balázs országigazgató szerint a globális kereskedelem 3,7 százalékát közvetlenül érintené, ha az Egyesült Államok valóban pótvámot vetne ki 325 milliárd dollár értékű kínai árura, köztük tartós fogyasztási cikkekre, vagy ha Kína válaszul megemelné a vámtarifákat minden termékre. „Ez csak a közvetlen hatás, de mindez közvetve, a beszállítói hálózatokon keresztül és a befektetői bizalom megrendülése nyomán sokszorosan negatívan érintené a világgazdaságot” – véli Vanek Balázs.
Az elemzés szerint Kína rugalmasabban reagált az elmérgesedett helyzetre, még akkor is, ha az amerikai vámok nagy kárt okoztak a kínai gazdaságnak. Példaként említette, hogy az acélipari, vegyipari és gépgyártással kapcsolatos termékek amerikai importja 20-40 százalékkal csökkent a vámtarifák megemelése következtében, de más szektorokban 12 százalékkal nőtt a kínai export. A Trump-féle pótvámok nélkül 9-10 százalékkal bővülhetett volna a kínai kivitel, így viszont 9 százalékkal csökkent 2019 első negyedévében. „Ugyanakkor Kína viszonylag könnyen és gyorsan helyettesítette a vámok miatt kiesett amerikai termékeket, hiszen azok főleg élelmiszerek és nyersanyagok voltak, az Egyesült Államoknak pedig hosszabb ideig tart majd az új beszállítók megtalálása, emellett költségesebb is lesz az új késztermékek behozatala” – mondta az országigazgató.
A globális kereskedelem növekedése az első negyedévben a pénzügyi válság óta a leggyengébb eredményt, mindössze 2 százalékot produkált. Ezt a rekordalacsony bővülést a protekcionizmus, a pénzpiacok volatilitása és a hitelfeltételek szigorodása együttesen okozta. Vanek Balázs azt mondta, hogy 2019-re nem várható a világkereskedelem erősödésének növekedése, és 2020-ra is csak 2,8 százalékot prognosztizálnak. „A totális kereskedelmi háborús forgatókönyvek pedig már valóban ijesztő számokkal kalkulálnak. Úgy becsüljük, hogy a legrosszabb esetben az idén 2,3 százalék lesz a globális GDP bővülése, jövőre pedig 1,4 százalék körüli értékre csökkenhet. A legrosszabb esetben a világkereskedelem idén gyakorlatilag stagnálhat a tavalyihoz képest, és 2,3 százalékkal visszaeshet jövőre. Ezt a helyzetet minden ország megsínyli – mondta az országigazgató –, kiváltképp a nyitott ázsiai gazdaságok, amelyek sokat exportálnak, de drámaian csökkenhet a beruházási kedv és a fogyasztók vásárlási hajlandósága is.”
Az idén akár
2,3
százalékra mérséklődhet
a globális GDP bővülése
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.