BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Amerikai sertéshúst is importálnak a hiány pótlására

M. Cs. | Hatéves csúcsra, éves összevetésben 3 százalékra nőtt szeptemberben az infláció Kínában, ami felülmúlja a 2,9 százalékos elemzői előrejelzéseket és az augusztusi 2,8 százalékot is. A növekedés oka elsősorban az, hogy az afrikai sertéspestis-járvány miatt egekbe szökött az alapélelmiszernek számító sertéshús ára: 69,3 százalékkal drágult az előző év azonos időszakához képest, ami az élelmiszerek fogyasztói árindexének 11,2 százalékos növekedését okozta az augusztusban mért 10 százalékos emelkedés után. Szakértők szerint ráadásul az áremelkedés folytatódik. Az október 1-jei nemzeti ünnepre készülve ugyanis a kormány felszabadított 30 ezer tonnát a fagyasztotthús-tartalékokból, a kiskereskedelmi forgalomban ennek ellenére az egy évvel korábbihoz képest 84 százalékkal ugrott meg a sertéshús ára. Jim Huang, a China–America Commodity Data Analytics tanácsadó cég vezérigazgatója szerint maximum 1 millió tonna fagyasztott sertéshús állhat a kormány rendelkezésére, ami elenyésző mennyiség egy olyan országban, ahol tavaly 54 millió tonnát állítottak elő.

A Financial Times jelentése szerint a kormányzat fontos politikai feladattá emelte a sertéshúsellátás biztosítását, ami segíthet enyhíteni a kínai–amerikai kereskedelmi feszültségeket is. Peking csak a múlt héten több mint 18 ezer tonna amerikai sertéshúst vásárolt idei és 123 ezer tonnát jövő évi szállításra, a kínai külügyminisztérium szóvivőjének tegnapi bejelentése szerint a megrendelt mennyiség 2019-ben elérte a 700 ezer tonnát. Más forrásokból is igyekeznek pótolni a járvány miatt kiesett mennyiséget, szeptemberig 1,33 millió tonna sertéshúst vásároltak külföldről, ami 43,6 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest.

Kína jelentős mennyiségű más agrárterméket is vásárolt az Egyesült Államoktól, bár közel sem annyit, amennyi megközelítené a Donald Trump elnök által ígért 40–50 milliárd dollárt. A külügyi szóvivő beszámolója szerint a piaci igények kielégítésére 700 ezer tonna cirkot, 320 ezer tonna gyapotot, 230 ezer tonna gabonát és 20 millió tonna szóját vásároltak, azonban az amerikai mezőgazdasági minisztérium adatai szerint ebből október 3-ig csak 1,18 millió tonna realizálódott.

A termelői árak viszont a fogyasztóival ellentétes pályán mozognak, és szeptemberben három év óta a legnagyobb mértékben, éves összehasonlításban 1,2 százalékkal estek vissza az augusztusi 0,8 százalékos csökkenés után. Ez pontosan megegyezik a piaci várakozásokkal.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.