BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem tűrnek halasztást a munkaügyi reformok

A sárga mellényesek egy része több munkalehetőséget és hatékonyabb állami költekezést szeretne látni Franciaországban, a tüntetők kifejezetten a reformok ellen (az adók kivételével) nem emeltek kifogást – vélekednek Emmanuel Macron francia elnök gazdasági tanácsadói. A tiltakozáshullám amellett, hogy veszélyforrás, lehetőséget is teremt, és még inkább arra ösztönzi a kormányt, hogy véghez vigye a tervezett reformokat – nyilatkozta Muriel Pénicaud a Financial Timesnak.

A munkaügyi miniszter hozzátette, hogy a kormánynak gyakorlatilag nincs is más választása a reformokon kívül, a francia munkaerőpiaccal kapcsolatos problémákat ugyanis másképp nem lehet megoldani. A munkanélküliségi ráta Macron elnöki ciklusának kezdete, 2017 óta 9,7 százalékról 2018. harmadik negyedévére 9,1 százalékra esett ugyan vissza, ám uniós viszonylatban még így is magasnak számít. Novemberben Németországban például 3,3, az Egyesült Királyságban 4, az Európai Unióban pedig 6,7 százalékos rátát regisztráltak.

A legnagyobb probléma a szakképzett munkaerő hiánya Franciaországban. Míg a menedzserek és a szakemberek körében mindössze 3,3 százalékos a munkanélküliség, a szakképzetlenek esetében ez az érték 18 százalékos. Franciaországban mintegy 300-400 ezer álláshelyet nem tudnak betölteni a szakképzett munkaerő hiánya miatt. A munkaügyi miniszter elmondta, hogy ennek a kiküszöbölésére elindít idén a kormány egy ötéves, 15 milliárd eurós programot, amelynek keretében a fiatal munkanélküliek képzését finanszírozzák. A kabinet ezenkívül megreformálná a munkanélküli-biztosítási rendszert, amivel számításaik szerint három év alatt csaknem 4 milliárd eurót spórolhat meg az állam, valamint a munkaadókat is új intézkedésekkel ösztönöznék arra, hogy az eddig preferált határozott idejű szerződések helyett határozatlan idejű kontraktusokat kössenek a munkavállalókkal.

Macron tanácsadói ugyanakkor úgy vélik, hogy az elnök népszerűségén a közeljövőben valószínűleg nem javítanak a tervezett munkaügyi reformok, miután ezeknek az eredménye rövid távon nem jelenik meg a munkanélküliségi adatokban. Macron a hét elején 150 nemzetközi vállalat – köztük a Microsoft, az Uber, a General Electric, a Coca-Cola és az IBM – vezérigazgatóját látta vendégül a versailles-i kastélyban, és arról biztosította a megjelenteket, hogy a tervezett reformokat a tüntetések ellenére is végrehajtják. Szavai a jelek szerint célba értek, az elnöki hivatal beszámolójából az derül ki, hogy több cég számolt be az esemény után franciaországi befektetési tervekről, ezeknek az összértéke 600 millió euró.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.