BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összeomlott az amerikai munkaerőpiac

 A részvénypiac kifejezetten örült a brutálisan rossz amerikai munkaerőpiaci statisztikának. A befektetők arra számítanak, hogy mindez növelheti egy újabb stimulus esélyét.

Hirtelen lett drámai a helyzet az amerikai munkaerőpiacon: a tegnapi adatok szerint óriási emelkedéssel történelmi rekordra ért az egy héten belül munkanélküli-segélyért jelentkezők száma. A március 21-ig tartó héten csaknem 3,3 millió amerikai jelentkezett a munkaügyi hivatalnál. Összehasonlításképp: a 2008-as válság tetőpontján 665 ezer volt a legmagasabb heti adat, míg az eddigi rekord 1982 októberében 695 ezer fő volt. Az elemzők is új csúcsot szimatoltak, de csak 1-1,5 millióra várták a segélyt kérők számát.

Az adat azt mutatja, hogy a korábban rendkívül erős amerikai munkaerőpiac a járvány első szelére megremegett, mivel a vállalatok gyorsan léptek, hiszen a kiadáscsökkentés leggyorsabb módja a létszámleépítés. A 2008–2009-es recesszió alatti 10 százalékos munkanélküliségi rátától azonban még messze vagyunk: a mostani válság esetén hirtelen, egyik hétről a másikra kerültek utcára tömegek, míg a korábbiaknál időben elnyújtva, több hónap alatt vesztette el a munkáját több millió ember. Lehetséges tehát, hogy míg a következő hetekben újabb és újabb rekordokat látunk, a munkanélküliségi ráta mégsem éri az 1982-es, 10,8 százalékos történelmi csúcsot.

Jerome Powell Fed-elnök, tőle szokatlan módon, az NBC reggeli műsorában, egy órával a munkaerőpiaci adatok megjelenése előtt már arról beszélt, hogy a társadalomnak meg kell értenie: ez nem egy szokványos válság. „Hirtelen láthatunk nagy emelkedést a munkanélküliségben és nagy visszaesést az üzleti aktivitásban. De ha a járványnak vége, gyors felpattanásra számíthatunk.” Ugyanakkor a Fed elnöke is úgy vélte, hogy első számú feladat a járvány lassítása, utána jön csak a gazdaság újjáélesztése. „A gazdaság már most recesszióban lehet, a járvány alakulása határozza meg a következő hónapokat.”

Az elemzők viszont döbbenten állnak az adatok előtt. A Deutsche Bank szakértői katasztrofálisnak nevezték a statisztikát. „Első pillantásra látszik, hogy a versenyszektor költségcsökkentésének milyen súlyos hatása van a reálgazdaságban.” A Schmidt Futures munkaerőpiaci elemzője, Martha Gimbel szerint a munkaerőpiac másfél évnyi fejlődése tűnt el egyetlen hét alatt. Hozzátette: a 3,3 millió ember csalóka lehet, mivel sokan nem jogosultak munkanélküli-segélyre, több állami munkanélküli-rendszer pedig összeomlott a múlt héten a terhelés alatt, így sokakat nem is regisztráltak. „Legalább májusig nem kapunk tiszta képet arról, hogy mekkora kárt okoz a járvány.”

A rekordadat azonban nem okozott piaci lejtmenetet, pedig erre számítani lehetett. Az állampapírok árazása alig mozdult, rövid és hosszú oldalon is csak két-három bázisponttal emelkedtek a hozamok. A dollárindex minimálisan esett csak a statisztika láttán, bár már előtte is 0,9 százalékos mínuszban volt. A vezető részvényindexek 1-1,5 százalékos pluszokkal nyitottak, és rövidesen 3 százalékot meghaladó emelkedésben voltak.

A piaci kommentárok szerint a kereskedők inkább pozitívnak látják a statisztikát, mivel a munkanélküliek drámaian emelkedő száma növeli egy újabb stimulus esélyét. Pedig a segítség, az amerikai történelem legnagyobb gazdasági mentőcsomagja már úton van, csak kérdés, mennyire lesz hatásos. Az Egyesült Államok szenátusán egy nappal az adatközlés előtt ment át a 2 ezermilliárd dolláros fiskális stimulus, amelynek egy része a munkanélküli-ellátó rendszerbe vándorol majd. A csomagról szóló jogszabály már Donald Trump asztalán van, a Fehér Ház pénteken szóban szavaztatja meg róla a képviselőházat, mivel a küldöttek már elhagyták Washingtont.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.