Az amerikai állami és magánszféra nem pénzügyi szektorainak adóssága 2018 végére az éves alapon mért 5,1 százalékos növekedéssel újabb rekordra, 51,796 ezermilliárd dollárra nőtt – hívja fel a figyelmet heti jelentésében a Moody’s. Amíg a 2008-as válság óta a nominális GDP átlagosan évi 3,7 százalékkal bővült, a nem pénzügyi szektor kinnlevősége ezt meghaladóan, átlagosan 3,9 százalékkal nőtt éves szinten. Az arány még visszafogottnak is mondható a 2002–2007-es időszakhoz képest, amikor 5,3 százalékos átlagos éves nominális növekedéshez 8,1 százalékos adóssághalmozási ütem társult.
A nem pénzügyi szektor GDP-arányos adóssága a Moody’s értékelése szerint korlátozza a referencia-kamatlábak maximális szintjét. A főképp hitelből finanszírozott vállalkozások különösen érzékenyek a kamatszint változásaira, az erre alapozó gazdaságok pedig drasztikusan lassulhatnak, ha a kamatkörnyezet kedvezőtlenné válik. A hitelminősítő az amerikai gazdasággal kapcsolatban megjegyzi, hogy egy erős külső sokk esetén a Fed a dollár védelmében kénytelen lenne kamatot emelni, noha ezzel a hazai üzleti aktivitást korlátozná.
Az irdatlan adósságból 18 ezermilliárd dollárral a kormányzat tartozik, a háztartások 16 ezermilliárd dollárja csak a második helyen áll, s csak ezután jönnek az üzleti, de nem pénzügyi vállalkozások megközelítőleg 10 ezermilliárd dollárral. A kormányzati adósságállomány az elmúlt években 9,3 százalékos növekedési ütemet mutatott, szemben a magáncélú és a helyi önkormányzatokhoz tartozó állomány 2,2 százalékos bővülésével.
Még a lassúbb növekedési ütem mellett is új rekordot értek el 2018 végére az amerikai nem pénzügyi vállalkozások azzal, hogy teljes hitelállományuk a nominális GDP 46,6 százalékát teszi ki. Mégis, a Moody’s szerint a csődkockázat
1 százalékponttal csökkenhet a következő 12 hónapban. Ebben az segít, hogy a 2020-ra várható profitkilátások továbbra is optimisták, és a Fed visszafogottan nyilatkozik a következő kamatemelésről, így nem kezdődött meg a vállalati eladósodottság csökkentése.
A vállalati hitelfelvétel némileg lassulhat a 2018-as 6,5 százalékos éves növekedési ütemről, mivel a részvényesek valószínűleg elfordulnak azoktól a vállalatoktól, amelyek tovább növelik eladósodottságukat az üzleti ciklus lefelé tartó szakaszában. Arra is érdemes figyelni, hogy a vállalatok az elmúlt időszakban inkább a hitelfelvételt, mint a kötvénykibocsátást preferálják, ha finanszírozásról van szó. Erre a Moody’s szerint főként az motiválta őket, hogy a hitelnyújtók körében egyre nőtt az érdeklődés a változó kamatozású termékek iránt, amikor még további kamatemeléseket áraztak. Amióta azonban úgy látszik, hogy 2022-re akár csökkenő rövid és hosszú hozamok valószínűsíthetők, megnőtt a változó kamatozású termékek nimbusza, csak most a hitelfelvevők részéről. A kamatpályában bekövetkezett fordulatra tehát gyorsan reagált a vállalati szektor, de az alapvető adósságtendenciák – főleg kormányzati szinten – egyelőre nem változnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.