Murányi Ernő | A Nestlé megveszi a dublini székhelyű Allergan gyógyszergyártótól a Zenpep orvosi táplálékkiegészítő gyártási és kereskedelmi jogait – közölte tegnap a svájci élelmiszerholding. A tápszert, amely 2018-ban 237 millió dolláros forgalmat produkált, azoknak ajánlják, akiknek a hasnyálmirigyük nem termel elegendő enzimet a zsír, a fehérjék és a cukor megemésztéséhez. A vételárra nem tért ki a Nestlé közleménye, a Zürcher Kantonalbank elemzői azonban úgy vélik, hogy egymilliárd dollárnál olcsóbban biztosan nem engedte át termékét az Allergan, még akkor sem, ha az ír cég nem is annyira jószántából válik meg a Zenpeptől.
Tavaly júniusban jelentették be ugyanis, hogy az amerikai AbbVie 63 milliárd dollárért felvásárolja az Allergant, és az idei első negyedévben zárhatják le az ügyletet, ha a versenyhatóságok is megadják a hozzájárulásukat. Az AbbVie-nek rendkívül fontos az akvizíció, mert legfőbb terméke, az évi 19 milliárd dollár bevételt termelő Humira, amely az ízületi gyulladásoktól szenvedő betegek életét könnyíti meg, nemsokára elveszíti amerikai szabadalmi védettségét. Ezért mindenképpen növelni akarja a termékportfólióját, az Allergannak meg olyan készítményei vannak, mint például a botox, de az írek rendelkeznek a Richter antipszichotikus gyógyszere, a Vraylar észak-amerikai kereskedelmi jogai felett is, amelynek tavaly 81 százalékkal bővült a forgalma az Egyesült Államokban. A jóváhagyásnak viszont a piaci hírek szerint éppen az az egyik feltétele, hogy egyebek mellett a Zenpep is új tulajdonoshoz kerüljön.
Ugyanebből az okból passzolja át az Allergan az AstraZenecának a brazikumab nevű – még kísérleti stádiumban lévő – hatóanyagát is, amelyet a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás ellen vetnének be. Az Európai Bizottság versenyhatósága decemberben határozottan kijelentette, hogy a brazikumab nem kerülhet az AbbVie birtokába, mert hasonló termékére tekintettel esetleg leállíthatja a fejlesztését.
Az Allergan tranzakciói jelentősen segítik a fúzió lezárását – üdvözölte a bejelentéseket az AbbVie is, amely vasárnap a kínai koronavírus-járvány kapcsán is a legfőbb hírek közé került, hiszen a kínai egészségügyi hatóság a múlt héten kérte a cég HIV-vírus ellen kifejlesztett, Aluvia nevű készítményének a rendelkezésre bocsátását. A szer a lopinavir és a ritonavir nevű hatóanyagok kombinációja, és bár a kínai hatóságok szerint egyelőre nincs ellenszere a kórnak, csütörtökön mégis lopinavir és ritonavir tartalmú tabletták szedésére buzdítottak.
Visszatérve a Zenpep-ügylethez: a táplálékkiegészítő megszerzése illeszkedik a Nestlé stratégiájába: a cég a gyógyszer- és az élelmiszergyártás határterületeire kíván fókuszálni, ahol álláspontjuk szerint – különösen a tengerentúlon – sokkal gyorsabb növekedést érhetnek el, mint a hagyományos termékeikkel.
A Zenpep
237
millió dolláros forgalmat hozott 2018-ban az Allergannak
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.