BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre biztosabb a harmincszázalékos éves bővülés

Jelentősen meghaladva az idei évre várt volument, továbbra is jelentős mértékben képes túlszárnyalni korábbi eredményeit a magyar építőipar, amely júliusban 32,9 százalékkal haladta meg a tavaly júliusi teljesítményét. A Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentése bővülést tükröz minden építményfőcsoportban, az épületeknél 32,2 százalékos, az egyéb építményeknél 34,1 százalékos mértékűt. Az első hét hónap mérlege folyó áron számítva 2,2 ezermilliárd forintot meghaladó értékű munka, az idei évre 4,3 ezermilliárd forintos értéket prognosztizál az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ). Koji László elnök a Világgazdasággal közölte, hogy az elmúlt két év 52 százalékos teljesítménynövekedése és az idei együtt, három esztendő leforgása alatt 82 százalék lehet, ami már történelmi rekord. Mindezt úgy, hogy a nagy értékű szerződéseket teljesítő iparág minden szegmense bővült, különösen az út-, vasút- és a mélyépítés. A nagymértékben uniós forrásból történő munkálatokra a magyar kormány 2016–2017-ben jó ütemben kérte le a forrásokat és szerződött le mindenre, de ennek a következménye az is, hogy ebben az ágazatban most 23,3 százalékkal kisebb a rendelésállomány, mint egy éve – tette hozzá a szakszövetségi elnök. Az építőiparban érdekeltek számára most az a nagy kérdés, hogy miközben folyamatosan megvalósulnak és 2020 első fél évéig kifutnak az uniós forrásból finanszírozott projektek, a kormányzattól és az önkormányzatoktól milyen nagyságrendben fog az alágazat rendeléseket kapni – a mélyrepülési ciklus elkerülése érdekében mielőbb további megrendelésekre van szükség. Koji László rámutatott, hogy a 2018-as rendkívül magas bázis miatt a következő hónapokban szolidabb éves alapú volumenbővülés látszik majd, de az év végéig már akkor sem megy 30 százalék alá az ágazat. A jelentős részben EU-s támogatások által táplált növekedésből a korábbit 35 százalékkal meghaladó volumenben jöttek létre termelő beruházások, a termelési érték 26 százalékát immár gyárak, ipari és logisztikai létesítmények kivitelezése adta. A hazai vállalkozások a hazai piacon szeretnének megélni, ezért is vállalták be magas kockázatok mellett a teljesítménynövelést, de a következő évekre már inkább 8-10 százalék közötti növekedést tartana optimálisnak az ÉVOSZ elnöke.

Meglepetés GDP-adat jöhet

Az eddigi kiskereskedelmi, ipari és építőipari havi adatok szerint az ipar mintegy 2,6 százalékponttal, az építőipar 1,4 százalékponttal, a szolgáltatások legalább 2,1 százalékponttal növelhették a GDP-t júliusban, a termékadók egyenlege pedig még kisebb hozzájárulás mellett is legalább fél százalékkal járulhatott hozzá a növekedéshez. Mindezek alapján Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint a GDP növekedése meghaladhatta a 6,5 százalékot.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.