A makroadatokat tekintve minden fő mutató pozitívan alakult az elmúlt időszakban, nem nagyon volt példa rá, hogy a költségvetési egyensúly rendben van, az adósság csökken, és mindemellett 5 százalék feletti a növekedés – emelte ki Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) évértékelő sajtótájékoztatóján. Elmondása szerint ehhez az eredményhez az adópolitika is nagyban hozzájárult. Rámutatott, hogy a csökkenő adóterhek mellett a gazdaság fehérítésével tudott több adót beszedni a NAV: 9 százalékra csökkent az adóelkerülés mértéke. Az elvárások szerint az adócsökkentés ellenére az adóhatóságnak minden évben több adóbevételt kell biztosítania a költségvetésnek, amit egyébként az elmúlt időszakban mindig túl is teljesített. Míg 2018-ban 13 900 milliárd forint, 2019-ben már 15 100 milliárd, az idei évre pedig 16 800 milliárd forint az előirányzat. Az adóbeszedés hatékonyságát jól mutatja az áfarés. Néhány éve még az áfa 23 százalékát nem tudta beszedni az adóhatóság, tavaly azonban ez 8 százalékra csökkent, ami az uniós átlagnál jobb eredmény. A következő időszak nagy változása az lesz, hogy az e-szja-hoz hasonlóan a NAV elkészíti a vállalkozások számára az áfabevallásokat.
Sors László, az adóhivatalt vezető államtitkár az évértékelőn elmondta: több mint 1200-féle feladat tartozik a NAV hatáskörébe. A tízmillió ügyféltől mintegy 24 millió adatszolgáltatást fogadtak 2019-ben, és több mint 15 525 milliárd forint bevételt értek el. A hatóság 287 milliárdos költségvetéssel működik, és nagyjából 18 ezer munkatárssal dolgozik. Tavaly 5,5 millió szja-bevallást készített el, bevezette az elektronikus jövedékiadó-bevallást, és idén áprilisban bevezeti az online számlához kapcsolódó mobilapplikációt. Az adóhatóság az adatszolgáltatásban is tervez átalakítást. Idén szeretnék elindítani az e-keresetkimutatást, csökkentve a hiteligénylés adminisztrációját. Ez úgy működik majd, hogy a felhasználó az ügyfélkapuján keresztül tudja felhatalmazni a NAV-ot, hogy a kereseti adatait eljuttassa a pénzintézethez. Nem kell már sokat várni a foglalkoztatási információs programra sem, amelyen keresztül a munkavállalók meg tudják nézni, hogy melyik foglalkoztató milyen béradatokkal, mikor és hol jelentette be.
Tavaly 184 ezer adóhivatali ellenőrzés történt, 232,5 milliárd forint adót tudtak így beszedni, és 269 milliárd forintot tettek ki a bírságok. Az idei ellenőrzési terv is elkészült, e szerint a NAV munkatársai fokozottan figyelik majd a foglalkoztatást, a gyanús vagy sok vezetőváltáson átesett cégeket, az áfafizetéseket. Kiemelt figyelmet fordítanak egyes szektorokra is, például az építőiparra, a vendéglátásra, az online kereskedelemre, a gépjármű- és alkatrész-kereskedelemre, a jövedéki termékekre, valamint a zöldség-gyümölcs nagykereskedésekre. Sors László elmondása szerint a bűnözői csoportok leginkább a műtrágya, az ásványolaj, a gépjármű, az illegális dohányáru, a számítástechnikai cikkek, a személy- és vagyonvédelem, illetve az élelmiszeripar területén működnek, és még mindig sok a számlagyár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.