BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felhizlalták a 2021-es költségvetést

Mintegy 92 milliárd forinttal nő­het a jövő évi költségve­tés kiadási és bevételi fő­összege a tegnap el­fo­­ga­­dott módosítások nyomán.

Magyarország 2021-es költségvetésének bevételi és kiadási főösszege is 92 milliárd forinttal nő, a deficit továbbra is 1491 milliárd forint lehet – derült ki az Országgyűlésben tegnap elfogadott, jövő évi költségvetési tör­vényjavaslat bizottsági összegző módosításából. Az összegzést 122 igen és 50 nem szavazattal, tartózkodás nélkül fogadták el, az előirányzat tervezetének zárószavazása pénteken lehet. A főösszegek emelkedése nagyjából harmadrészben érinti a működési költségvetést, kétharmad részben a felhalmozási előirányzatot, többségében a beruházásokkal kapcsolatosak a többletkiadások és a többletbevételek is. Két intézkedés is érinti a gazdaságvédelmi alapot (GVA), amelynek felhasználásáról teljes mértékben a kormány dönthet jövőre. A GVA alá sorolják az állami magasépítési beruházásokat.

A gazdaságvédelem és a családok, nyugdíjasok támogatása kiemelt sze­repet kap a 2021-es büdzsében – mondta Szűcs Lajos, a költségvetési bizottság alelnöke az összegző módosító indítvány vitájánál. A bruttó hazai termék (GDP) 4,8 százalékkal emelkedhet, az államadósság ismét csökkenő pályára állhat, de az infláció nem haladhatja meg a 3 százalékot. Mintegy 1500 mil­liárd forint fordítható az energiaellátás zöldítésére. Varjú László, a költségvetési bizottság elnöke a vitán figyelmeztetett: az önkormányzati rendszer tartalékai kevés helyen összpontosulnak, a helyhatóságok számlatartozása 1200 milliárd forintra nőtt a szektor konszolidáció­ja óta. Bősz Anett, a költségvetési bizottság tagja felhívta a figyelmet: 26 ezren hiá­nyoznak az egészségügyből, amit béremelésekkel lehetne orvosolni, ez a hálapénz rendszerén is javítana. Mesterházy Attila országgyűlési képviselő az álláskeresési járadék kibővítését javasolta képviselőtársai­nak, ami a turizmus-vendéglátásból élő családok helyzetét javítaná 2021-ben, ezt azonban az Országgyűlés leszavazta. Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára rámutatott: a jövő évi költségvetés a munkahelyteremtést a beruházásokon keresztül szolgálja, így a foglalkoztatottak száma és a keresetek gyorsan emelkedhetnek. Ennek köszönhetően nincs szükség az álláskeresési járadék bővítésére. Az államtitkár szerint az államháztartás hiánya 3 százalék alatt maradhat, az adósságráta pedig csökkenő pályára állhat.

Számos módosítás érinti az önkor­mányzati alrendszert: a szociá­lis ellátórendszer működtetésére kétmilliárd forinttal (176 milliárd forint) több juthat a központi alrendszerből, a beruházások is 18-ról 23 milliárd forintra emelkednek, de a szolidaritási hozzájárulásból ötmilliárd forinttal nagyobb bevételt vár a kormány. A módosításokkal egyértelművé tették, hogy a gépjárműadó adminisztrációja továbbra is a helyi önkormányzatok feladata, és az adónemmel kapcsolatos bírságok, pótlékok és a végrehajtásból származó bevétel a helyi hatóságokat illeti.

A 2021-es előirányzat eredeti tervezete szerint az önkormányzatok legfeljebb 200 millió forint hitelt vehettek volna fel, a módosítás azonban ezt a korlátot eltörli. Banai Péter Benő az önkormányzati módosításokról elmondta: az elmúlt években az önkormányzatok voltak a gyors gazdasági növekedés kedvezményezettjei az iparűzési adó ütemes emelkedése révén, jövőre szintén a helyi hatóságok profitálhatnak a 4,8 százalékos GDP-bővülésből.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.