A piac pozitívan fogadná az alacsony haszonkulccsal működő külföldi leányvállalatok eladását.
Sárosi Viktor
2021.06.24, 06:34
Megosztom a cikket
Nincs napirenden további nagy- és kiskereskedelmi üzletrészek eladása egyik piacunkon, így Romániában sem
– válaszolta a Világgazdaság kérdésére Beke Zsuzsa, a Richter PR- és kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója. Annak kapcsán merült fel a portfólióátalakítás folytatásának kérdése, hogy a hétfői bejelentés szerint a moldáviai kereskedőcégekben lévő üzletrészeitől megválik a magyar gyógyszergyártó. A tranzakció lezárásakor a vételárból 62 százalék kerül a Richterhez, a többin a két vállalat kisebbségi tulajdonosai osztoznak.
A további részletek nem nyilvánosak, Beke Zsuzsa annyit tett hozzá, hogy a konszolidált árbevételt 20 millió euróval csökkenti a két cég eladásával kieső értékesítés.
Fotó: Róka László / MTI
A 2020-as évi jelentés szerint a FÁK-térségben (idetartoznak a moldáviai cégek is) 52 millió euró volt a Richter ezen szegmensének forgalma. A romániai nagykereskedelem és patikai forgalmazás 275,6 millió euró árbevételt hozott 2020-ban, és 80 százalékos volt a súlya a kereskedelmi üzletágon belül.
Bosnyák Zsolt, az Equilor Zrt. elemzője szerint a piac kifejezetten pozitívan fogadná, ha a hétfőn bejelentett moldáviai értékesítést követően további kereskedelmi üzletrészektől is megválna a Richter.
Sőt, korábban hallhattunk olyan piaci értesüléseket, amelyek szerint a magyar gyógyszergyártó nyitott lenne a romániai PharmaFarm SA nagykereskedő vállalat eladására
– tette hozzá az elemző.
Szerinte a Richter stratégiája is az értékesítés mellett szól, az alacsony marzsokkal jellemzett kereskedelmi üzletág helyett a sokkal jövedelmezőbb alaptevékenységre lehetne így koncentrálni.
Az Equilor szakértője felidézte, hogy a Richter szinte kényszerből lépett be nagykereskedőként a román gyógyszerpiacra, akkoriban nagy volt az ellenszél, a helyi nagykereskedők nem akarták forgalmazni a magyar cég termékeit.
Fotó: Richter
A PharmaFarm – a 2019-es 1,1 milliárd lej után – 1,2 milliárd lej árbevételt ért el tavaly, a jelenlegi árfolyammal számolva ez 84 milliárd forintnak felel meg. A cég hét raktárral rendelkezik, 460 alkalmazottja van. A Ziarul Financiar beszámolója szerint a cég 2018-tól veszteséges, a tavalyi évet 3,5 millió lej (245 millió forint) mínusszal zárták, 2019-ben pedig 7,5 millió volt a veszteség – írta a romániai üzleti lap. (A Richter romániai portfóliójához tartozik még a Farmacia SA patikahálózat, egy vagyonkezelő cég és egy gyógyszergyártó üzem.)
Csoportszinten az első negyedévet a Richter kis- és nagykereskedelmi üzletága 31,2 milliárd forint forgalommal zárta, a szegmens üzemi eredménye 43 millió volt. Tavaly 120 milliárd forintos bevételre 975 millió üzemi eredmény jutott, az üzemi marzs 1 százalék alatt maradt.
Ne maradjon le a Világgazdaság híreiről, olvassa őket mindennap!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.