Agrár

Eddig megállíthatatlan az ennivaló drágulása

Májusban már az ötödik egymást követő hónapban emelkedtek a világpiaci élelmiszerárak, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által számított árindex 1,2 százalékkal, 172,4 pontra, tavaly június óta a legmagasabb szintre emelkedett.

Ebben a hónapban is növekedtek az élelmiszerárak a világban, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének értékei szerint 1,2 százalékkal. Tavaly májusban még 175,8 ponton, majdnem 2 százalékkal magasabban állt ez a mutató.

A FAO élelmiszerár-indexe egy kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag – növényi olajok, szemes termények, húsfélék, tejtermékek és cukor – nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.

Májusban jelentősen drágultak a tejtermékek, a gabona- és a húsfélék ára pedig enyhén nőtt, miközben a cukor és a növényi olajok ára csökkent.

A havi szintű emelkedésben nagy szerepe volt annak, hogy a tejtermékek árindexe havi szinten 5,2 százalékkal, 226,1 pontra nőtt, de éves összevetésben is 5,06 százalékkal volt magasabb. Főleg a sajtok drágultak, de más tejtermékek ára is nőtt.

Fotó: Belvárosi Piac

A gabona árindex 1,4 százalékkal, 162,3 pontra kúszott fel, de így is mintegy 6 százalékkal alacsonyabb a tavaly májusi 172,6 pontnál. Az indexet a kukoricaárak emelkedése tolta meg, arra reagálva, hogy a kedvezőtlen időjárási körülmények visszavetették az amerikai terméskilátásokat.

A húsfélék ára enyhén nőtt, a húsárindex 0,4 ponttal, 170,2 pontra emelkedett, míg egy évvel korábban 168,7 ponton állt.

A növényi olaj- és zsírfélék árindexe 1,1 százalékkal, 127,4 pontra, esett májusban, és jóval alacsonyabb az egy évvel korábbi 150,6 pontnál. A pálmaolaj ára tovább csökkent a fejlődő országokban felhalmozott jelentős raktárkészleteknek köszönhetően, a szója-, a repce- és a napraforgóolaj viszont drágult.

A cukorárindex 3,2 százalékkal, 176,0 pontra süllyedt, aminek hátterében főleg az áll, hogy javultak a kilátások a világ legnagyobb cukortermelő országában, Indiában. Ráadásul a nemzetközi energiaárak gyengülése azzal járt, hogy a termelők a cukornádat inkább cukor, semmint etanol előállítására használták.

A FAO júniusban meredeken, májushoz képest 1,4 százalékkal, 2685 millió tonnára csökkentette idei globális gabonatermelési előrejelzését.

A világ teljes gabonafogyasztását a 2019/20-as szezonban 2707 millió tonnára becsülik a szakértők. A raktárkészletek négyéves mélypontra, 830 millió tonnára csökkenhetnek.

élelmiszerár-index FAO cukornád gabona élelmiszerár drágulás élelmiszer
Kapcsolódó cikkek