Brazíliában a magas patogenitású madárinfluenza H5N1 típusát azonosították háziasított madarakban. A dél-amerikai ország a világ egyik legnagyobb baromfihús-exportőre, ahonnan évente több százezer tonna hús érkezik az Európai Unióba. Japán azonnali embargót rendelt el a június végi esetet követően, melyet egy háztáji gazdaságban, Serra településen, Espírito Santo tartományban mutattak ki. A brazilok egyelőre vitatják a lépést, mivel szerintük a japán hatóságok döntése nincs összhangban az Állat-egészségügyi Világszervezet (WOAH) iránymutatásaival, amelyek csak a kereskedelmi termelésben bejelentett esetekben alkalmazandók. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Baromfi Termék Tanács közleménye szerint ugyanakkor tény, hogy a brazil minisztérium által is elismerten országszerte mintegy ötven magas patogenitású esetet azonosítottak (Espírito Santo, Bahia, Paraná, Rio de Janeiro, Rio Grande do Sul, Santa Catarina és Sao Paulo államban), ám ezek – az állítás szerint – kizárólag vadmadáresetek.
Mivel a dél-amerikai államban eddig nem történt hivatalos bejelentés a betegségről, így nem is rendelkezik úgynevezett regionalizációs megállapodásokkal sem. Az utóbbiak lényege, hogy a járvánnyal érintett ország mindazon régióiból tovább folytathatja az exporttevékenységét, amelyekben nem jelent meg a fertőzés, vagy a járványt már felszámolták. Ez az eljárás azonban jogszerűen csak a járvány felszámolását követő időszakban folytatható le, ami az akkreditációs folyamatokkal együtt hónapokra, sőt akár évekre is megakaszthatja a brazil baromfihúsexportot.
Az ilyen típusú kereskedelmi-állategészségügyi megállapodásoknak komoly jelentőségük van, hiszen járvány esetén nem az ország teljes területére vonatkoznak a korlátozások, hanem a kitöréssel érintett területeire. Ez egyben azt is jelenti, hogy ha kereskedelmi célú baromfitartásban azonosítják a madárinfluenza vírusát, a teljes brazil export meghiúsul.
A két szervezet szerint Japánnal ellentétben az Európai Bizottság egyelőre nem tett lépéseket az import korlátozásával kapcsolatban. A helyzet ugyanakkor azonnali európai uniós szintű intézkedést követel, haladéktalanul lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy a fertőzött brazil hús ne kerülhessen be az EU piacára.
A fertőzött területről származó élelmiszer ugyanis nemcsak az uniós szabályok be nem tartása miatt tisztességtelen a hazai és uniós termelőkkel szemben, de folyamatos fertőzésveszélyt okoz, ezáltal veszélyeztetve a termelésbiztonságot – hangsúlyozta közleményében a két szervezet. Brazília 2022-ben közel 4,5 millió tonna baromfihúst adott el külföldre, ebből az Európai Unió mintegy 200-250 ezer tonnát vásárolt meg.
Importszigorral védekezne az ellenőrizetlen áruk ellen a baromfiszektorAz uniós környezetvédelmi intézkedéseknek megvan az a veszélyük, hogy ellehetetlenítik az európai baromfihús-termelőket, és utat nyitnak az ellenőrizetlen körülmények között előállított importárunak. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.