BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szabályozott hőszolgáltatás

A 640 ezer magyarországi távfűtéses lakás mintegy 30 százalékánál fizetnek a tulajdonosok, vagy bérlők a tényleges fogyasztás szerint a távhőért. A hőenergia-fogyasztás 2003 második fél évétől törvényileg kötelező épületenkénti mérésének együtt kellene járni a radiátoronkénti szabályozás kiépítésével. Ez kétcsöves fűtésnél lakásonként 40-60 ezer forintba kerülne. Az összeg 30 százalékát vissza nem térítendő támogatásként, pályázati úton lehet megszerezni.

A fogyasztás szerinti elszámolásnak a fűtési költségek csökkenését kell eredményeznie a szakemberek szerint. A zömében az ötvenes-hatvanas években épült hazai panelépületekben 640 ezer lakás kapcsolódik a távhőellátó rendszerekhez. Ezekben az egyedi fűtés megoldhatatlan Fábián Miklós, a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének főtanácsosa szerint. Ugyanakkor a göteborgi és kiotói környezetvédelmi egyezmények szellemében a távhőszolgáltatásnak mindenképpen előnyt kell élveznie az egyedi fűtéssel szemben. A távhőszolgáltatásra vonatkozó 1998-as törvény megalkotásakor már nyilvánvaló volt -- érvel a főtanácsos --, hogy az ország uniós csatlakozása az energiaárakat sem hagyja érintetlenül. Ezért született a törvényi kötelezettség, hogy 2003 második felére meg kell teremteni épületenként a fogyasztás szerinti elszámolás feltételeit.
A műszaki logika mindenképpen azt diktálná -- mondja Fábián Miklós --, hogy ezt megelőzze a hőleadónként (radiátoronként) történő szabályozás kiépítése. A hőfokszabályozós radiátorszelepek beépítése, illetve az épületek hőszolgáltatási gerincvezetékei, az úgynevezett strangok szabályozhatóságának megteremtése egy jó állapotban lévő épületnél lakásonként úgy 40 ezer forint körüli beruházást jelenthet. Ehhez azonban egységes lakóközösségi akarat szükséges, mert egyes lakásokban nincs értelme egy ilyen fejlesztésnek. 15 városban, 170 ezer lakásban már mérés szerinti az elszámolás, s a fogyasztás alapján fizetnek.
A fogyasztás szerinti elszámolás nemcsak olcsóbbá teheti a távhőszolgáltatást a fogyasztók számára, de a mainál jobban ösztönöz a takarékosságra is. A gond az, hogy a mai rendszerben az önkormányzatilag meghatározott díjak jelentős hányada az alapdíj, amelynek mértéke független a mért hőfogyasztás nagyságától. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a hőmegtakarítás a számlában csak kismértékben érzékelhető. Ez logikailag és érzelmileg is a takarékosság ellen szól, annak viszont kicsi az esélye, hogy az alapdíj belátható időn belül kisebb legyen -- tette hozzá Fábián Miklós.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.