Tegnap lezárult a háromnegyed éves tőzsdei gyorsjelentések szezonja, valamennyi beszámolóra kötelezett A kategóriás cég határidőig nyilvánosságra hozta legfrissebb gazdálkodási adatait. Amíg azonban a féléves számok esetében kiegyensúlyozott volt a várakozások felett, illetve alatt szereplő vállalatok aránya, addig most vagy túlságosan sok cég teljesített várakozások alatt, vagy az elemzők voltak túlontúl optimisták előrejelzéseik elkészítésekor.
A tőzsdei felsőházban szereplő társaságok összesített nettó eredménye megközelítette a 165 millió forintot, ami viszont csak 2 százalékkal magasabb a tavaly elért nyereségnél. Ebben a fő ludas a Mol, melynek a gázüzleten elszenvedett veszteség miatt 55 százalékkal, 25 milliárd forinttal esett vissza a nyeresége. A várakozásoknak megfelelő eredményt közlő Matáv az összeredmény több mint harmadáért felelős, a várakozás felett teljesítő OTP pedig a második legnagyobb profitot könyvelhette el.
Jelentősen túlteljesítette a várakozásokat a Mezőgép és a Zalakerámia, de kellemes meglepetést okozott a Richter és a Démász is. Az Egis, a Pannonplast és a Rába számai is kedvezőek lettek, kismértékben maradt el a várakozástól a Danubius profitja. Egyértelműen alulteljesítette a várakozásokat viszont a Mol mellett a Graboplast, a NABI, a Graphisoft és a BorsodChem. A TVK pedig az egyik legkellemetlenebb meglepetést szolgáltatta. Még a legpesszimistább várakozásokat is sikerült alulmúlnia a Prímagáznak és a Synergonnak.
A jelentésekre adott piaci reakció a legtöbb esetben nyugodt volt. A meglepően jó eredményt produkáló cégek közül a Richter piaca később rövid életűnek bizonyult emelkedéssel reaált, a többi vállalat árfolyama viszont szinte meg sem mozdult. A szakértők ezt azzal magyarázzák, hogy a másodvonalbeli cégek még jó eredményük ellenére is kockázatosnak számítanak a nagyobb befektetők számára a mai kiélezett tőzsdei hangulatban. A vesztesek között sem indult viszont be eladási hullám, aminek valószínűleg az az oka, hogy a piacnak többnyire már jó előre sikerült -- folyamatos áreséssel -- beáraznia a gyenge eredményt. A vegyipari részvényeknél pedig -- a tulajdonosi harcok miatt -- már nincs jelentőségük az eredményeknek az áralakulás szempontjából.
Az összességében inkább kedvezőtlen összkép alapján az elemzők valószínűleg több cég esetében lefelé módosítják majd éves profit-előrejelzéseiket. Ennek fényében pedig bizonyára nálunk is erősödnek majd azok a vélemények, melyek szerint az idén elmaradhat a már-már megszokottnak tekinthető év végi tőzsdei áremelkedés.
Minden második gyorsjelentés csalódást okozott Összességében inkább csalódást okoztak a napokban megjelent tőzsdei gyorsjelentések, csak öt cégnél akadt egyértelműen kellemes meglepetés. A megjelent negyedéves eredmények önmagukban biztosan nem keltik fel a befektetők érdeklődését a magyar piac iránt, az elemzők több cég esetében valószínűleg lefelé módosítják majd éves profit-előrejelzéseiket. Ács Gábor-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.