BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pénzhiányban a Genset és a Transgene

Két vezető biotechnológiai társaság is kritikus helyzetbe került Franciaországban: a genetikai kutatásokkal foglalkozó két cég, a Genset és a Transgene is pénzhiánnyal küzd. Azt egyelőre még nem lehet tudni, hogy általános, vagy egyedi esetről van-e szó. Egy biztos: az utóbbi időben a biotech cégek papírjainak árfolyama meglehetősen nagy ingadozásokat mutat, s csökken irántuk az érdeklődés.

Mintha a befektetőket már nem vonzanák annyira a biotechnológiai cégek papírjai, mint tavaly, amikor a nemzetközi tőkepiacokon szinte korlátlanul lehetett pénzhez jutni. Az Ernst & Young felmérése szerint a biotech vállalatok Európában 1,5 milliárd dollárt vettek fel, az USA-ban 20 milliárdot.
A nagy egészségügyi befektetési alapok például az utóbbi időben kezdik távol tartani magukat a biotechnológiai szektortól, s inkább a hagyományos cégek -- gyógyszergyárak, szolgáltatók, kórházak, gyógyszer-nagykereskedők -- papírjait részesítik előnyben.
Ez a tendencia érződik a pénzügyi nehézségekkel küszködő, genetikai kutatásokkal foglalkozó két francia cégnél is. A Genset csütörtöki bejelentése szerint a társaság vesztesége a kétszeresére növekedett a tavalyi év utolsó negyedében, ezért azt fontolgatják, hogy a génkutatásról áttérnek más, saját készítmények kifejlesztésére, ehhez azonban rengeteg pénzre van szükség -- számol be a Financial Times. Hasonló helyzetben van a Transgene is, amely egyebek mellett új vezetéssel próbál úrrá lenni a pénzhiányon, ami a szakma megítélése szerint akár egy új kezdetet is jelenthet.
A Genset minden erejével próbálja meggyőzni a részvényeseket, hogy bízzanak a vezetésben és az új stratégiában, aminek megvalósításához idő és pénz egyaránt kell. Ugyanakkor a társaság elég gyengén áll a lábán: a tavalyi üzleti év utolsó negyedében 10,9 millió euróra nőtt a veszteségük az egy évvel korábbi 5,6 millióról, s eközben a forgalom 16 százalékkal, 6,3 millió euróra esett az utolsó negyedben.
Emiatt a Genset részvényeinek árfolyama 14,2 százalékkal 35,75 euróra csökkent, a társaság így jelenleg 285 millió eurót ér. A Transgene is veszített értékéből, papírjai jelenleg 25,01 eurót érnek, a társaság egésze 142 milliót. A strasbourgi székhelyű cég az idei év első felében 60 millió euróhoz szeretne jutni részvénykibocsátás révén, kérdés azonban, hogy sikerül-e az akció. Tavaly augusztusban egyszer már elhalasztotta a tervezett részvényeladást, mert jelentősen csökkent papírjainak az árfolyama.
Ezzel összefüggésben a piaci elemzők emlékeztetnek: a befektetési érdeklődés lanyhulása összefügghet azzal, hogy a génterápiás készítmények kifejlesztése sokkal több időt és pénzt igényel, mint azt a világ eredetileg hitte. Igaz, hogy a géntérkép elkészítése beláthatatlan távlatokat nyithat a betegségek kezelésében, a genetikai elváltozás beazonosítása, a betegség okainak feltárása és a hatóanyag kifejlesztése között azonban évtizedek telhetnek el.
Hosszú távon az emberi géntérkép elkészítésének nyertesei -- leszámítva a gyógyulásra váró betegeket -- a gyógyszeripari cégek, rövid távon azonban a génterápia nem lesz aranybánya. Most annak van itt az ideje, hogy a vállalatok pénzt öljenek a kutatás-fejlesztésbe, s csak később arathatják le a babérokat.
A Lehman Brothers amerikai befektetési bank elemzése is ezt a feltételezést támasztja alá: egy-egy új gyógyszer bevezetésének költségei rövid időn belül megduplázódnak, a jelenlegi 800 millió dollárról 2005-ben 1,6 milliárdra növekszenek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.