Bár a tuberkulózis már gyógyítható, világszerte ez a betegség szedi a legtöbb áldozatot -- mondta Ajkay Zoltán, az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet főigazgató főorvosa a tuberkulózis világnapján. Hazánkban az ország északkeleti megyéiben, valamint a fővárosban és környékén fordul elő a legtöbb fertőzés. Budapest néhány külső kerületében ötször annyi beteg található, mint Budán -- mondta a főorvos. A csökkenő betegszám mellett sok a súlyosan fertőző és a "visszaeső", többen a leghatásosabb gyógyszerekre is rezisztensek. A tbc-sek kórházi kezelése havonta 120 ezer forintba kerül, a 11 hónapig tartó utókezelés ára pedig 20 ezer forint.
Hazánkban 1990 óta minden évben egyre több tbc-s beteget regisztráltak. Ám a nemzeti program hatására a járványgörbe emelkedését 1995-re sikerült megállítani, és 2000-ben a fertőzöttek száma az 1990. évire csökkent. Tavaly 3597 beteget tartottak nyilván.
Ajkay szerint el kell érni, hogy minden "veszélyeztetett" ember évente egyszer vegyen részt a tüdőszűrő vizsgálatokon, ami a tüdőrák korai, még gyógyítható stádiumban lévő felfedezését is szolgálja. A Világgazdaság kérdésére elmondta: a tüdőszűrő gépek állapota Szolnok megyében a legrosszabb, a fővárosban a legjobb, vannak 30 évnél régebbi gépek is a hálózatban. A röntgengéppark cseréjéhez mintegy 4,5 milliárd forintra lenne szükség -- tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.