A magyar kormány elkötelezett az energiaipar liberalizációja, vagyis az áram- és a gázpiac megnyitása mellett -- mondta Matolcsy György, s emlékeztetett rá, hogy a földgáz részesedése az ország primerenergia-felhasználásán belül folyamatosan növekszik, az előrejelzések szerint a jelenlegi 39-ről 2010-re 46 százalékra emelkedik. A gazdasági miniszter szerint az új villamosenergia-törvény mellett még ebben az évben megszülethet a gáztörvény is, illetve a bányatörvény módosítása, a nyitás pedig 2003. január 1-jén egyszerre valósulhat meg az áram- és a gázpiacon is. A feljogosított fogyasztók köre, vagyis az első liberalizációs lépés mértéke az aktuális uniós helyzettől függ majd. A jelenleg ismert direktíva szerint az EU-tagországokban tavaly 20-30 százalékban kellett a verseny számára felszabadítani a piacot, majd 2003-ig 28--38, 2008-ig pedig 33--43 százalékos nyitást kell végrehajtani.
A gazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy a liberalizáció ügyében a biztonságot és a stabilitást, valamint az antiinflációs politikát szem előtt tartva hozza majd meg döntéseit a kormány.
A Mol Rt.-nek alapvető érdeke a lehető leggyorsabb és legnagyobb mértékű gázpiaci nyitás -- jelentette ki Hernádi Zsolt, a társaság elnöke, s hozzátette; ez ugyanis megteremtené annak lehetőségét, hogy ne a Mol legyen az egyetlen cég, amely veszít a gázüzleten.
Emlékeztette a jelenlévőket, hogy az olajtársaság közgyűlésének döntése értelmében megtörtént a földgázellátás, -szállítás és -tárolás kiszervezése önálló jogi személyiségű társaságokba, s nem egyedül, vagy egyáltalán nem kívánja működtetni, vagyis kész értékesíteni ezeket. Ugyanakkor viszont a kitermelést és -kutatást nem kívánja értékesíteni, de az ártól és a kondícióktól függően ez a lépés is megfontolható. Az elnök megjegyezte, hogy a tavalyi gázüzleten elszenvedett 400 millió dolláros veszteség fékezi az olajtársaság regionális terjeszkedését. Ugyanakkor tavaly a Mol versenypiaci tevékenysége képes volt ellensúlyozni ezt a kárt, viszont az idei első negyedévben az már társasági szinten is veszteséget okozott. Nyilvánvaló -- jelentette ki Hernádi --, hogy a gázüzletben nincs lehetőség a Mol Rt. számára a növekedésre.
A magyarországi ellátáson belül évről évre csökken a hazai kitermelés aránya, most 27 százalék, kilenc év múlva viszont már csak 12 lesz. Az orosz import viszont 51-ről 64 százalékra emelkedik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.