A KPN az árbevétel 5-10 s a nyereség 5 százalékos bővülésére számít az idei év egészében, miután az első negyedévben 20 százalékkal nőtt a forgalom az egy évvel korábbihoz képest -- közölték a vállalatnál. 2000 márciusában 11,2 milliárd euró volt a KPN árbevétele és 3,4 milliárd euró az EBITDA. Minden részleg növelte értékesítését, és ebben a német E-Plus mobilszolgáltató járt az élen. A hollandiai vezetékes hálózat tarifamérséklései, a költségcsökkentő program ráfordításai és a németországi piacmegdolgozás költségei azonban lenyomták a nyereséget. A költségcsökkentő program és az E-Plus haszonkulcsának növekedése a második fél évben mutatkozik meg a vállalatnál.
Ugyanakkor a társaságnak még nem sikerült értékesítenie a cseh és magyar távközlési vállalatokban lévő részesedéseit -- vélték elemzők a The Wall Street Journal Europe szerdai számában. A cég nehezen jut dűlőre a cseh kormánnyal a Cesky Telecom AS-ben lévő 20,3 százalékos tulajdonrészének eladásáról, és minden bizonnyal kevesebbet kap a remélt 970 millió eurónál -- számol be az MTI.
A KPN-nél márciusban azt mondták, hogy ötmilliárd euróra számítanak a fő profilba nem vágó érdekeltségek eladásából, és a bevételt a cég 21,9 milliárd eurós adósságának csökkentésére fordítják. Szakértők szerint nem valami jók a kilátások arra, hogy a vállalat -- amint tervezte -- az ötmilliárd eurónak legalább az egyharmadát felhajtja Kelet-Európában, értékesítve a Cesky Telecom-részesedést, továbbá a Pannon GSM-ben lévő, 600 millió euróra becsült 44,7 százalékát és a PanTel Rt.-ben lévő 75,2 százalékos részesedését.
Elemzők értesülései szerint a KPN több partnerrel is tárgyal már a Pannon GSM-ben lévő rész eladásáról, miközben úgy tűnik, kevés a jelentkező a PanTel-hányadra. A cég 500-700 millió eurót remélhet a Cesky Telecom-részért és mintegy 900 millió eurót a magyar érdekeltségekért.
A KPN szóvivője azt mondta, hogy a társaság csak akkor válik meg kelet-európai részesedéseitől, ha azokat elfogadható áron tudja eladni. A Cesky Telecomban lévő rész eladását késlelteti a cseh kormányváltozás -- tette hozzá. A KPN bízik a PanTel-részesedés eladásában, mert továbbra is úgy véli, hogy az üzleti kommunikáció a jövő nagy üzlete.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.