BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem zár be európai gyárat az Opel

Az Adam Opel AG közölte, hogy a tervezett 15 százalékos kapacitáscsökkentés nem jár európai üzembezárással -- tudósított a Handelsblatt. A múlt héten nyilvánosságra hozott, sorsfordítónak szánt "Olympia-terv", amelyet az elnök-vezérigazgató, Carl-Peter Forster mutatott be az Opel felügyelőbizottságának, még fenntartotta a bezárás lehetőségét. Ám a jelek szerint a munkavállalók sikeresen érvényesítették érdekeiket.

A munkavállalók képviselői szerint nincs szükség gyárbezárásra, s ilyen szellemben tárgyaltak a cégvezetéssel az Opel újjászervezéséről.
Az Adam Opel AG vezérigazgatója által a felügyelőbizottságnak bemutatott Olympia-tervben ugyanakkor még az szerepelt, hogy a terv keretében már korábban bejelentett intézkedések mellett szükség van az Opel és a GM európai gyártókapacitásának további 15 százalékos csökkentésére 2003 végéig, ami miatt 300-350 ezerrel kevesebb autót bocsát ki a márka. Ehhez -- áll a tervben -- be kell zárni egy nagy összeszerelő üzemet, vagy pedig karcsúsítani kell több gyárat.
A végső döntéshez persze nemcsak a fehérgallérosok, hanem az alkalmazottak egyetértése is szükséges. Az utóbbiak nyilván erőteljesen érvényesítették is érdekeiket a jelentős fémmunkás-szakszervezeten, az IG Metallon keresztül a felügyelőbizottságba delegált Thomas Klebe által.
A General Motors Europe európai munkavállalói fórumával folytatott tegnapi bizottsági értekezleten a vezetőség és a munkavállalók képviselői megegyeztek abban, hogy a kapacitáscsökkentést üzembezárás nélkül hajtják végre. A létszámleépítésre ugyanakkor szociálisan elfogadható módszereket keresnek, mint például a korai nyugdíjazási és a szeparációs program. Így elkerülhetővé teszik a kényszerű elbocsátásokat, mégis elvezetnek a szükséges átszervezéshez.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.