BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Torzultak a fizetési arányok

Nemcsak a fizikai dolgozók fizetéseire jellemző a minimálbér-emelés miatti torlódás, a kötelező legkisebb munkabér növelése a kereseti hierarchia felső régióiban is torzulásokhoz vezetett. Két évvel ezelőtt a cégvezetők átlagosan hétszeresét keresték a minimálbérnek, az idén már csak négy és félszeresét.

Több száz milliárd forinttal kellene nőnie a versenyszféra keresetkiáramlásának az elkövetkező két-három évben ahhoz, hogy a minimálbér-emelés miatt alulról összetorlódott keresetkülönbségek fennmaradjanak - állapította meg a GKI Gazdaságkutató Rt. az 50 ezer forintos legkisebb kötelező munkabér hatásait vizsgálva. Az emeléssel a kereseti hierarchia felső régiói is torzultak, hiszen míg 2000-ben a versenyszférában tevékenykedő cégek igazgatói átlagosan hétszeresét keresték a minimálbérnek, addig idén négy és félszeresét. Viszont ezeken a szinteken történik meg leghamarabb a bérkorrekció - mondják a kutatók. A vállalkozási szférában átlagosan 53,7 százalékos alapbértöbblet kellene ahhoz, hogy a 2000. évi munkaköri arányokat helyreállítsák.

Jóllehet a nagymértékű minimálbér-emelés mérsékli a hazai kereseti egyenlőtlenségeket és segít felzárkózni az európai kereseti szinthez, a vállalkozások többsége a minimálbér-növelésnek megfelelő mértékű - vagyis 25 százalékos - alapbéremelést nem tudja végiggyűrűztetni munkaköri hierarchiáján. A munkahelyi bérarányok ily módon bekövetkezett nivellálódását az érintettekkel akkor sem lehet elfogadtatni, ha egyébként az emeléssel egyetértenek; a munkavállalók elvárják, hogy a korábban kialakult bérelőnyük megmaradjon.

A deformálódott kereseti arányok a magas élőmunka-igényű területeken tevékenykedő cégeknél - elsősorban az építő-, a textil-, a bőriparban és a vendéglátásban - mutatkoznak meg leginkább. Az ország második legnagyobb munkáltatójánál például, a több mint 44 ezer főt alkalmazó Magyar Posta (MP) Rt.-nél 2001 előtt - a minimálbér 40 ezer forintra történő központi emelését megelőző években - a szakszervezetekkel kötött bérmegállapodások alapján a "céges" minimálbér 25 százalékkal haladta meg a kormány által megszabott kötelező legkisebb munkabér mértékét - mondta Potykiewicz Tamás hr-igazgató a Magyar Tudományos Akadémia munkatudományi bizottságának közelmúltban megtartott ülésén. Ennek ellenére a postai átlagkereset - mind a mai napig tartó tendencia alapján - több mint 10 százalékkal alacsonyabb a nemzetgazdasági átlagfizetésnél. Mivel a postai tevékenység a magas élőmunka-igényű tevékenységek közé sorolható, így az MP Rt. bevételének közel 45 százalékát az egyéb költségekre és járulékok nélküli bruttó bérkifizetésre fordítja. Ennek tükrében a 40 ezer forintra történő ráállás még csak a bértömeg körülbelül 1 százalékát emésztette fel (köszönhetően a postai minimálbér magasabb értékének). Ugyanakkor az idén a legkisebb munkabér 25 százalékos emelkedésének hatására az 50 ezer forint eléréséhez már a rendelkezésre álló bértömeg 2,4 százalékát kellett felhasználni - fejtette ki a hr-igazgató. A minimálbér megemelkedése miatt problémaként jelentkezett az 50-75 ezer forint között keresők bértorlódása is, hiszen ezek a munkavállalók az MP Rt. foglalkoztatottjainak jelentős hányadát teszik ki.

A kereseti arányok egészséges beállításához a megemelt minimálbér bértömegigénye mellett még mintegy 4,2 százaléknyi bértömegre lett volna szükség. Ennek szétosztása esetén a 2002. évre fordítható keresetfejlesztési keretet az MP Rt. úgy használhatta volna fel, hogy a további növelésekre, illetőleg a törvényi kötelezettségekből és a teljesítményfelfutásból adódó többletkifizetésekre éves szinten kevesebb mint 4 százalék bértömeg maradt volna. Így a torlódáskezelésre csak alig több mint 1,5 százalék bértömeg jutott, amely nem elegendő a kívánatos kereseti arányok beállítására. Ezért a belső kereseti feszültségek kezelése az elkövetkező időszak feladatává válik - fűzte hozzá Potykiewicz Tamás.

Durván 30 százalékkal növekedtek a bérterhei az 50 ezer forintos minimálbér bevezetésével az egyik, neve mellőzését kérő, társasházakra specializálódott építőipari cégnek. Náluk is jelentősen csökkentek a keresetek közti különbségek; míg a diplomás, esetenként technikusi végzettségű építésvezető két évvel ezelőtt majdnem kétszer annyit keresett, mint a 25 050 forintos minimálbéren foglalkoztatott szakmunkás, a különbség mostanra 10-20 ezer forintra zsugorodott. A korábban kialakult bérstruktúrát szívesen fenntartanánk, ám árainkba nem tudjuk beépíteni ezt a pluszterhet, mert a piac nem bírja el - mondta a cég illetékese.

Az idén az összes foglalkoztatottunk 23 százalékának, azaz 390 főnek kellett a fizetését emelni a minimálbér változása miatt - tájékoztatott Szabó Ildikó. A Berwin Ruhagyár Rt. humánpolitikai igazgatója ennek költségvonzatáról elmondta: havonta 2,5 millió forintos pluszkiadás jelentkezik a bérkifizetésben, nem számolva ennek járulékait. Esetükben a 40 ezer forintra történő átállás viszont minimális terhet jelentett.

Ternyák Edit

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.