A 90-es években a befektetők többsége rendelkezésre álló tőkéjét a részvénypiacon fektette be, a tőzsdék forgalma, illetve a forgalmazott papírok árfolyama folyamatos emelkedést mutatott. Nemegyszer a növekedés mértéke jelentősen meghaladta a fundamentálisan is indokolható ütemet, egészen addig, amíg a high-tech szektor papírjainak összeomlásával kezdődő és azóta is tartó depreszszió kifogta a szelet a részvényárfolyamok vitorlájából.
A befektetők természetes módon alternatív utakat választottak: egyesek a hagyományosan helyettesítő szerepet játszó kötvénypiacon invesztáltak, de a tőke egyre jelentősebb hányada áramlott az ingatlanszektor felé is. Számos országban ez utóbbi tendencia rekordmagasságba tornázta az ingatlanárakat, az utóbbi években pedig a lakásvásárlás az egyik legkedveltebb befektetési formává nőtte ki magát. A The Economist szerint például míg az USA-ban a háztartások megtakarításaik legnagyobb hányadát az elmúlt évtizedben részvényekbe invesztálták, mára az ingatlanbefektetések 14 000 milliárd dolláros állománya lekörözte a 11 000 milliárd dollárnyi részvényállományt.
Az elemzők számára az elsődleges tanulság talán az lehet, hogy a historikus alapokon álló előrejelzések hatékonyságát a trendekben bekövetkező váratlan fordulatok immáron ezen a területen is jelentősen megnyirbálták. A 60-as és 80-as évek közötti időszakban ugyanis az ingatlanbefektetések sorra jobb eredményeket produkáltak, mint a vállalati papírok, az azt követő években azonban megfordultak a viszonyok. Most azonban ismét úgy tűnik, hogy az ingatlanalapoknak állhat a zászló. Külön érdekesség az is, hogy ugyancsak a 80-as évektől kezdve a lakásvásárlások hozamának és a gazdasági teljesítmény bővülésének korábban pozitív korrelációja negatívba fordult, ezzel mintegy túlélőstratégiaként jelölve ki az ingatlanbefektetések szerepét a szűkösebb esztendőkben. Ez utóbbi kapcsolat most is igazolódni látszik. A fordulat oka az összeállítás szerint elsősorban az ingatlanhitelezési szabályok változásának a következménye. A jelzáloghitelek kamatainak felszabadításával ugyanis lehetővé vált, hogy a depresszió idején annak felvétele is olcsóbbá váljon. Számos országban, így hazánkban is, a lakásvásárlás ösztönzése kifejezett gazdaságpolitikai céllá nőtte ki magát a lassuló időszakokban. A másik ok, ami miatt a részvénypiachoz képest az ingatlanok előnyt élvezhetnek, az az, hogy az ebből adódó bevételek adókötelezettsége messze alulmúlja a tőkepiaci eszközökét. Természetesen az egyes tranzakciók költségigénye is jelentős eltérést mutat, ennek ellenére az ingatlanbefektetési eszközök megtérülése hosszú távon számos országban felülmúlta a részvényeken elért hozamokat.
Nem véletlen tehát, hogy az elmúlt másfél-két évben az ingatlanárak több országban rekordnagyságút emelkedtek. Nagy-Britanniában például az éves ingatlaninfláció az idén júniusban meghaladta a 20 százalékot is, de Ausztráliában és Spanyolországban is magasabb volt 15 százaléknál. Egyedül Japán mutat kiábrándító eredményt, ahol az idei már a 11. év a sorban, amikor a lakóterület egységének ára csökken. Németország is éppen csak reálérték körül tartotta az árakat.
Arra azonban a legtöbb elemző szerint vigyázni kell, hogy a jelenlegi lelkesedés ne torkolljon megalapozatlan eufóriába. Egy az ingatlanpiacon felfúvódó lufi a mögötte álló jelentős hitelállomány következtében sokkal nagyobb gondokat okozhat a gazdaságok életében, mint amit a részvénypiac összeomlása jelentett. Éppen azért, hogy ez a lehetőség még idejében kiszűrhető legyen, a szakértők folyamatosan követik az ügy szempontjából meghatározó "lakásár/rendelkezésre álló jövedelem" hányadost. (Ennek szerepe a részvénypiaci P/E rátához hasonló.) A The Economist írása szerint ennek szintje, bár sok helyütt csúcs közeli értékeket vesz fel, egyelőre még nem kúszott a veszélyes tartományba. Bár a lakásárak emelkedése kitart még egy darabig, annak üteme minden bizonnyal vissza kell majd vegyen az elkövetkező időkben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.