A Denso-gyár bővítése és a Videoton által várt megrendelések több száz munkahelyet teremthetnek Székesfehérvárott, ahol - mint tegnap beszámoltunk - 3700 állás szűnik meg az IBM kedden bejelentett távozásával. A két említett cég már most is vár néhány dolgozót: a Densónál folyamatos a felvétel, a Videotonnál 50-100 főnek kínálnak munkát.
A Denso jelenleg mintegy hatszáz főt foglalkoztat, jövőre ezerre növelné létszámát, a munkaerő-felvétel jelenleg is folyamatos - tájékoztatta a Világgazdaságot Laczay Gabriella, a cég humánerőforrás-vezetője. Munkaerőigényüket már három hónappal korábban jelezték, a termelés növelése érdekében keresettek hozzávetőlegesen fele-fele részben betanított, illetve szakmunkások.
Tapasztalatuk szerint az érdeklődés eddig is élénknek számított, a térséget nem jellemezte szűkösség. Megfigyelhető volt korábban is az IBM-alkalmazottak érdeklődése a Denso által kínált lehetőségek iránt, az IBM-mel azonban a munkaerő ügyében ez idáig még konkrét tárgyalások nem folytak - emelte ki a humánerőforrás-igazgató.
Az igen körültekintőnek számító felvételi eljárás által a tervek szerint az idén még mintegy 50 fővel kívánja bővíteni létszámát Magyarországon a japán cég. A létszámnövelés a termelés igényeit követve alakul, így részben ideiglenes, határozott idejű szerződéssel dolgozókat is keresnek, de a közeljövőben az irányítást is mintegy 10 mérnökkel tervezik bővíteni.
A Denso 1997 óta van jelen Székesfehérváron, Magyarországot pedig folyamatos fejlesztés alatt lévő, hosszú távú stratégiai helyszínként kezeli. Ennek jegyében most bővítették üzemüket egy újabb csarnokkal, az öszszes terület így megközelíti a 37 ezer négyzetmétert. Az idén 60 millió dolláros forgalommal számoló magyar egységnél eddig is minden a korábbi növekedési tervek szerint alakult, a dízelüzemanyag-befecskendezők mellett most úgynevezett gyűjtőcsöves befecskendezők gyártása is felkerül a palettára. A további bővülés esetére a cég rendelkezésére áll még jelentős földterület.
A Videoton székesfehérvári gyárában az IBM-nél foglalkoztatottakon kívül mintegy hatezren dolgoznak, és első körben körülbelül ötven-száz főnek tud munkát biztosítani az IBM-től most elbocsátott 3700 alkalmazott közül - tájékoztatta lapunkat Sinkó Ottó vezérigazgató-helyettes. További 250 dolgozó számára nyílhat munkalehetőség a társaságnál, ha elnyeri azon külföldi számítógép-periféria gyártási feladatait, amelyekről várhatóan még ebben az évben dönt a megrendelő.
Az amerikai cégtől elbocsátottak közül mintegy 1600 volt Videoton-alkalmazott, a cég már megkezdte annak felmérését, hogy hogyan lehet a dolgozók, illetve a cég érdekeit egyaránt szem előtt tartó megoldást találni. A szükségessé váló végkielégítések mindazonáltal eredménycsökkentő tételként jelennek meg a Videotonnál, amely azonban e terheket egy - részleteiben nem nyilvános, belső - megállapodás alapján az IBM-mel közösen viseli.
A Videoton feladata - vagy lehetősége - lesz az IBM távozásával felszabaduló, mintegy 50 ezer négyzetméteres gyártóterület hasznosítása is, ugyanis ez az infrastruktúrával ellátott telek és a rajta álló épületek is a Videoton tulajdonát képezik. Egyébként a Videoton vezetését is meglepte az IBM döntése, amelyről alig valamivel a nyilvánosságra hozatal előtt értesült - mondta Sinkó Ottó.
Réthy Imre államtitkár úgy nyilatkozott, hogy a minisztérium az elfogadott befektetésösztönzési csomag lehetőségeit szeretné kihasználni a gyárbezárás hatásainak enyhítésére. A tárca a lehető leggyorsabban olyan befektetőket kíván keresni, amelyek képesek az elektronikai iparágban foglalkoztatott munkaerőt alkalmazni. "Telephely-vásárlási kedvezményt adunk, átképzési támogatást, szakképzési támogatást, illetve ösztönözzük, hogy kutató-fejlesztő bázisok jöjjenek Magyarországra ? nyilvánvalóan ki fogjuk használni, hogy Székesfehérváron most felszabadult egy jelentős munkaerő, ezért a bejövő befektetőknek ezt a körzetet is ajánlani fogjuk." Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter tegnap közölte: már ígéretes tárgyalásokat folytat több nagy befektetővel.
Többről van szó, mint helyi foglalkoztatási válságról: az egész ország gazdasága megérzi, hogy a transznacionális cég hirtelen felszámolta magyarországi merevlemezgyártását. Veszélybe kerülhet miatta a jövő évre tervezett, 6-7 százalékos exportnövekedés - mondta lapunknak Hegedűs Miklós, a GKI Gazdaságkutató Rt. igazgatója. Úgy látja, éles profilváltáshoz van szükség ahhoz, hogy a Magyarországon működő külföldi cégek továbbra is itt működjenek. A székesfehérvári IBM-gyár exportja a teljes magyar kivitel mintegy 5 százalékát tette ki. A tavalyi 31 milliárd eurós exportból ez mintegy 1,55 milliárdot képviselt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.