Nem hat bizonyíthatóan a bérek alakulására, illetve növekedésére az uniós csatlakozás, ebben a kérdésben sokkal inkább mérvadó az adott ország gazdasági helyzete. Az osztrák bérszint például a csatlakozás előtt és után is az uniós átlagkereset alatt maradt. A felvételt követően a bérfelzárkózás több országban meg is állt. Nem hagyhatók figyelmen kívül tehát a re-gionális tendenciák, és az sem, hogy "mozgó célpontra lövünk", hiszen az unióban is emelkednek az átlagkeresetek. Figyelemre méltó az is, hogy az árak igazodása hamarabb következik be, mint a fizetéseké - véli Adler Judit, a GKI kutatója.
Valamivel optimistábban ítéli meg a kereseti felzárkózás kérdését Herczog László, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium helyettes államtitkára. Szerinte a csatlakozás előtti és utáni években általános bérszínvonal-emelkedés következik be, de a magyar gazdaság bérköltségekből fakadó tőkevonzó képessége továbbra is fennmarad. A magyar munkaerő tömeges elvándorlására nem számít, de nem zárja ki annak lehetőségét, hogy érvényesülni fog az unió munkaerőpiacának elszívó hatása a magasan képzett szakemberek körében. A versenyszférának nem a kormány a "főszereplője", központilag csupán közvetett módon lehet befolyásolni a bérek alakulását, szemben a közszférával - hangsúlyozza.
A munkavállalói oldal azonban határozottabb kormányzati beavatkozást sürget. A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének gazdaságpolitikai ügyvivője szerint a bérfelzárkóztatás érdekében rendkívüli lépések megtételére van szükség, olyanokra, mint a közszférában nemrégiben végrehajtott, átlagosan 50 százalékos emelés és az adókönnyítés. Elfogadhatatlan a szakszervezetek számára, hogy az unió legalacsonyabb bérszínvonalú országának, Portugáliának az utoléréséhez is húsz évre lenne szükség, ha a magyar reálbérek csak a hazai GDP növekedését követnék - jelentette ki Hanti Erzsébet. Az elmúlt években - a választási év kivételével - a reálbérek növekedése alatta maradt a gazdasági bővülés által megteremtett lehetőségeknek. Szerinte a bérfelzárkóztatás során azt a szintet kellene utolérni, amit a magyar GDP és a termelékenység képvisel az unió hasonló mutatóihoz képest, ezek ma 52, illetve 60 százalékot jelentenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.