BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Padlógázzal fejleszt a Mol Rt.

A földgázigény növekedésével a jelenlegi 75 százalékról 2010-ig 90 százalékra is nőhet az ország importfüggősége. A Mol Rt. számításai szerint a következő nyolc évben, de különösen 2006-tól 450-500 milliárd forintot kell a gázszolgáltatási infra-struktúra fejlesztésére fordítani az ellátásbiztonság érdekében. Minderről Szemmelveisz Zoltán, az olajtársaság ügyvezető igazgatója közölt részleteket egy tegnapi sajtóbeszélgetésen.

A Mol Rt. évente mintegy 3 milliárd forintot fordít a gáztározók és szállítóvezetékek karbantartására. A rendszer október 1-jén napi 92 millió köbméteres igény kielégítésére elegendő kapacitással bírt. Szemmelveisz Zoltán emlékeztetett, hogy az eddigi napi fogyasztási csúcsot tavaly decemberben produkálta az ország, 82 millió köbméteres felhasználással. A meglévő tárolókban 2,9 milliárd köbméternyi gázt tároltak le, emellett Ukrajnában további 600 ezer köbméternyi fűtőanyagot bértároltat a Mol.

Az ellátásbiztonság szempontjából továbbra is fontosak az úgynevezett kiegyenlítő fogyasztók, akik adott esetben a Mol Rt. rendelkezésére más tüzelőanyagra váltanak. Ez további, napi 3-3,5 millió köbméteres tartalékot jelent. Az olajtársaság ügyvezető igazgatója emlékeztetett: ezek a fogyasztók szerződésben vállalták a tüzelőanyag-váltás lehetőségét, ezért komoly árkedvezményben részesülnek, amely fedezetet jelent az alternatív tüzelőanyag beszerzésére.

Az energiahivatalban érdeklődésünkre elmondták: a jövőben, tehát az új gáztörvény életbelépését követően is fontosnak tartják a kiegyenlítő fogyasztókat. Ezért olyan majdani árszabályozási rendszert tartanak kívánatosnak, amely ösztönzi az ilyen speciális felhasználók szaporodását.

A Mol Rt.-nél a földgázfogyasztás folyamatos növekedésével számolnak. Szemmelveisz Zoltán elmondta, különösen az erőművi felhasználás gyors bővülése valószínűsíthető. Ezzel együtt az ország importfüggősége is növekszik majd, a jelenlegi 75-ről 90 százalék fölé is mehet. Az ellátásbiztonság és a rendszeregyensúly fenntartása érdekében 2010-ig, de elsősorban 2006-tól kezdődően 450-500 milliárd forintot kell a gázinfrastruktúra fejlesztésére fordítani. Mosonyi György, a Mol Rt. vezérigazgatója jelezte, ilyen nagyságrendű beruházásokhoz piaci árak kellenek, s bár komoly költségről van szó, ez a forrásigény azonban legfeljebb egyforintos árnövekedést tesz szükségessé.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.