BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Enyhülő túlkínálat a lakáspiacon

Az előző hónapokhoz képest valamivel nagyobb mértékben, de továbbra is meglehetősen visszafogottan nőttek a budapesti lakóingatlanok árai. A kínálati nyomás ugyan csökkenni látszik, annak jelenlétére azonban az elkövetkező évben még számítani kell - állítják a GKI Gazdaságkutató Rt. munkatársai.

Továbbra is a kínálati oldal dominanciája jellemzi a hazai lakásszegmenst - összegezhetjük a GKI Gazdaságkutató Rt. harmadik negyedéves ingatlanpiaci jelentésének tanulságait. A piac egyes szakértői vélemények szerint erősen szegmentált. A kínálat folyamatos bővülésével ma már olyan, a keresleti piac idején marginálisnak mondható jellemzők is főszerephez jutnak a vásárlásnál, mint az adott lakás környezete, zajszintje, vagy a belső tér kialakítása - írja a GKI.

A túlkínálat természetesen meglehetősen kedvezőtlenül érinti az ebben a szegmensben befektetni vágyókat. A relatív alcsony árak ugyan kedvezőbb pozíciókat eredményezhetnek a vásárlás során, az árdinamika visszaesése azonban jelentősen megnyújtja az egyes ügyletek futamidejét. Az ingatlanbefektetések átlagos megtérülési ideje érezhetően nőtt az elmúlt évben. A haszonszerzés korlátozott lehetőségének hatására több vállalkozás tervezett fejlesztései elnapolása, nem egy társaság pedig a már futó projektek átszervezése mellett döntött. Fokozatosan csökkent az elmúlt negyedévben az ingatlanbefektetések hozama is.

A lakóingatlanok piaca nem mutatott számottevő változást az elmúlt három hónapban. A túlkínálat nem új keletű jelenség ebben a szegmensben, az tulajdonképpen az év közepe óta az ország egészére jellemzőnek mondható. Mértéke azonban az elemzők szerint ebben a negyedévben csökkenni látszott. Ez utóbbi folyamatért a jelek szerint a vidéki lakosság alacsonyabb mobilitása a felelős: a fővárosi emberekhez képest ők ugyanis ritkábban váltanak lakóhelyet. Ennek ellenére a 90-es évek végére jellemző pezsgésre a szakértők nem számítanak az elkövetkező 12 hónapban. Az előttünk álló egy év várhatóan a kínálati túlsúly mérséklődésének időszaka lesz, ami együtt járhat egy enyhe, a minőségi lakóingatlanok irányába mutató elmozdulással.

Az árak alakulását tekintve elmondható, hogy az év harmadik negyedében az ingatlaninfláció elenyésző mértékű volt. Az új építésű lakóingatlanok áremelkedése hozzávetőlegesen 3 százalékos volt, míg a használt lakások árai átlagosan 2 százalékkal nőttek. A változás elsősorban ez utóbbi esetében szembetűnő, a használt ingatlanok árai ugyanis az év eddigi részében gyakorlatilag stagnáltak, sőt, több helyen csökkenés is előfordult. A következő egy évben az új építésű és a használt lakások várhatóan különböző mértékben drágulnak majd. Míg az előbbiek esetében éves szinten 6-7 százalékos növekedés is elképzelhető, addig az utóbbiak az ingatlanforgalmazók szerint továbbra is reálértékvesztésre ítéltetnek - írják az elemzők. Négyzetméteráruk az elkövetkező évben várhatóan mindössze 3 százalékkal növekszik.

Továbbra is jelentős különbségek vannak a budapesti lakások áraiban annak megfelelően, hogy az adott ingatlan a város mely kerületében helyezkedik el. A felmérésben szereplő használt fővárosi lakóingatlanok négyzetméterárai a 154 és 324 ezer forint közötti tartományban szóródtak. Ugyanez a tartomány az új építésű lakások esetében 258 és 386 ezer forint között alakult. A lakások négyzetméterárait az adott ingatlan elhelyezkedésén túl számos egyéb szempont is jelentősen befolyásolja. Ezek közé tartozik a lakás kora, komfortfokozata, állapota, infrastrukturális ellátottsága.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.