BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fontos a megfelelő kezdő lökés

A hazai kis- és közepes vállalkozások száma nincs arányban gazdasági szerepükkel. Az aránytalanságot azonban nem az előbbi csökkentésével, hanem utóbbi emelésével kell orvosolni, ez elengedhetetlen feltétele a magyar gazdaság hoszszú távú fejlődésének. Az NFT gazdasági versenyképesség operatív programja kiemelt figyelmet szentel a kkv-szektornak, amiről a szakmai szervezetek és gazdaság kutatók is elismerően nyilatkoznak.

A gazdasági versenyképesség operatív program (gvop) egyik prioritása a hazai kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) versenyképességének javítása. A magyar kkv-szektor képviselőinek mérete, jövedelmezősége és termelékenysége jelentősen elmarad az európai vetélytársakétól. A termelőszektorba tartozó vállalkozások piaca nem elég stabil, export terén igen gyengék, a szolgáltatási szektorban pedig gyakran erős a költségverseny. Helyzetüket pedig tovább rontja, hogy nagy többségük alultőkésített, valamint vállalatvezetési ismereteik is hiányosak.

A Nemzeti Fejlesztési Terv lesz az első olyan átfogó gazdasági program, amely képes lehet érdemben javítani a kkv-k helyzetén, melyek nélkül, jelenlegi kisebb súlyuk ellenére hosszú távon nem kerülhet egyensúlyba a magyar gazdaság. A hazai kkv-k GDP-ből való részesedése 45 százalék, miközben a foglalkoztatottak 60 százalékának biztosítanak munkahelyet. A kkv-szektoron belül is nagyok a regionális eltérések: míg a közép-magyarországi régióban az ezer főre jutó vállalkozások száma az országos átlag 140 százaléka, addig keleten ez csak 70-88 százalék. A szektor mintegy 10 százalékkal alacsonyabb termelékenységi mutatóval rendelkezik, mint az EU-ban.

Az országokon belüli termelékenységet tekintve is érdekes kép rajzolódik ki. A kkv-k termelékenysége jóval elmarad a nagyvállalatokétól Magyarországon, míg ez a különbség szignifikánsan kisebb az Európai Unión belül (lásd ábránkat). Ehhez természetesen még az is hozzátartozik, hogy a magyar nagyvállalatok termelékenységi szintje sem éri el az EU-átlagot, így a kkv-k abszolút értelemben véve még nagyobb hátrányban vannak. Az exportálóképesség tekintetében a magyar nagyvállalatok jobbak az EU átlagnál (32 kontra 21 százalék), a kisvállalkozások (8 kontra 14 százalék) és a közepes vállalkozások (14 kontra 17 százalék) azonban le vannak maradva. A magyar gazdaság szerkezete tehát sokkal differenciáltabb, mint az EU-é, ami a kkv-k hátrányos helyzetének tudható be.

Az alacsony tőkeellátottság (a kkv-k 70 százalékának nincs hitele) és a gyenge színvonalú technológiai eszközök mellett a menedzseri ismeretek hiánya a felelős azért, hogy a magyar kkv-k túlélési rátája 53,8 százalékos, számottevően elmarad az EU-tól.

A gvop minden területen érezhető előrelépéssel kalkulál a 2004-2006-os időszakban. Az NFT számszerűsített célokat is megfogalmaz a kkv-k esetében: 1. a támogatott vállalatok árbevétele a fejlesztések megvalósulását követő 5 éven belül 100 milliárd forinttal nő, 2. a támogatott vállalkozások létszáma 2006-ra 12 000 fővel nő, 3. a 2003. évi szinthez képest a szektor termelékenysége 20 százalékkal nő, 4. a kkv-szektor részesedése a hazai GDP-ből 2003-tól 2006-ig 1 százalékponttal nő, 5. a fejlesztések révén 5 éven belül 80 milliárd forint értékű megvalósuló beruházás.

A hazai szakmai fórumok és szervezetek általában kedvezően fogadták az NFT-t, a visszajelzésekből kiderül: a többség elégedett azzal, hogy javaslatai legalább részben megvalósultak. Kompaktor Emília, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara közgazdasági és képzési igazgatója az NFT által megfogalmazott célokkal maximálisan egyetért, de felhívja a figyelmet arra, hogy a siker záloga az eszközök alkalmazásán múlik majd. Rendkívül fontos, hogy az eszközöket helyesen súlyozzák, megfelelő hangsúlyt kapjon a vállalkozások hitelhez jutása, és ezzel együtt a tőkeellátottság javulása. A finanszírozási helyzet mellett a tapasztalatlanságot emelte ki az MKIK szakértője mint hasonlóan fontos területet.

Azt ugyanakkor örvendetesnek találta, hogy a regionális op-ben és a humán erőforrás op-ben is szerepelnek a kkv-k, hiszen a hátrányos régiók gazdasága jelentős részben rájuk épül. Azzal kapcsolatban, hogy a gvop-ra szánt 100 milliárd forintból mennyi jut a kkv-kra, illetve, hogy ez mire lesz elég, egyelőre nehéz konkrét véleményt mondani. Az azonban biztosan fontos, hogy a kezdő lökésnek elegendő támogatást kapjanak a kkv-k - véli Kompaktor Emília.

A hazai kis- és közepes vállalkozások közül hosszú távon azok bizonyulnak életképesnek, amelyek a magasabb minőségű szolgáltatást, illetve termékeket állítanak elő, ezek versenyképesek a nemzetközi riválisokkal. Viszt Erzsébet, a GKI munkatársa szerint éppen ezeket kell támogatni kedvezményes hitelekkel, képzéssel és a piacra jutás segítésével. A szakember úgy véli, hogy a hazai kkv-szektorban még rendkívül alacsony a csoportos fellépésre való hajlandóság (networking), az egyes vállalkozások egyedül küzdenek, miközben bizonyos mértékű összefogással jobb eredményt lennének képesek elérni. Ebben pedig nagy szerepe lenne a szakmai szövetségeknek, amelyek azonban - sajnálatos módon - éppen mostanában fogyatkoznak meg. Viszt Erzsébet szerint már jelenleg is sok jól működő kkv található az országban és ezek számát kellene megsokszorozni. Ehhez azonban nemcsak a konkrét, számszerűsített célkitűzésekre, hanem a mögöttes folyamatokra is oda kell figyelni. A hazai kkv-szektornak sokat segíthetnének az erős kkv-szektort felvonultató Hollandia és Belgium tapasztalatai.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.