BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jön a trendforduló a hazai lakáspiacon?

Javulni látszanak az értékesítési feltételek a budapesti lakáspiacon. A legkeresettebb belvárosi kerületekben a használt lakások értékesíthetősége mellett a bérlakások kereslete is kedvező irányban változott. A hazai bérlők aránya növekedett a hagyományosan külföldi keresletű piacon.

A közel három éve kezdődött pangó időszak után tavaly őszszel ismét lendületet vett a budapesti lakáspiac. A kereslet motorját elsősorban a használt ingatlanok jelentették, de a szegmensnek az új lakások piacától való éles elkülönülése is megszűnni látszik. A trendváltozásért több tényező is felelőssé tehető - mondta lapunknak Nagygyörgy Tibor, a Biggeorge's International vezetője.

A világgazdasági környezet változása, hazánk uniós csatlakozásának biztossá válása, a hazai jogi és gazdasági infrastruktúra fejlődése mellett a finanszírozási feltételek változása gyakorolt meghatározó hatást. A használt lakások iránt érdeklődők túlnyomó része - 80 százaléka - hitelből vásárol. A vevői oldalon további ösztönzőként jelentkezett tavaly a kimagasló reálbér-növekedés.

A jövőben az élénkülő tendencia várhatóan folytatódni fog, amihez a hitelfelvétel feltételeinek további javulása is hozzájárulhat. Jóllehet a lakáshitelek kamatai mind a két szegmensben minimálisra csökkentek, az ügyintézés azonban továbbra is rendkívül körülményes és időigényes folyamat maradt. Részben ennek is köszönhető, hogy a növekvő érdeklődés ellenére továbbra sem változott az ingatlanok átlagos értékesítési ideje.

A lakások piacra vitelétől a vevő jelentkezéséig eltelt idő ugyan 1,5-2 hónapra csökkent, a hitelügyintézés azonban közel ugyanekkora ráfordítást igényel. A vezető arra számít, hogy az elkövetkező években nőni fog a lakosság mobilitása is. Míg egy nyugat-európai lakos életében átlagosan 7-8-szor vált lakást, addig egy magyar ember a fővárosban átlagosan 4, míg vidéken mindössze 2 alkalommal költözik.

A legkeresettebb használt lakás kategóriák között találjuk továbbra is a 2 hálószobás, 25 millió forintig terjedő árú belvárosi ingatlanokat. Ezeket gyakran befektetési céllal vásárolják meg, éppen ezért legtöbbször a felújításra váró lakásokat keresik. A kiemelten keresett régiók közé tartoznak a belvárosi kerületek - V. és VI. - külső peremei, illetve a számos nagyberuházásnak otthont adó Újlipótváros városközponttól távolabb eső része. A piac élénkülésének jelei is elsősorban ezekben a kerületekben jelentkeztek.

Nem változott érezhetően a budai presztízskerületek keresettsége, az árak itt továbbra is átlag felettiek. A jó adottságú, magas színvonalú lakásból továbbra is szűk a kínálat, ezek négyzetméterárai nemritkán meghaladják az 500 ezer forintot is. A luxusingatlanok körében a legkeresettebbek a 150 négyzetméter feletti, magas minőségű beépített anyagokkal készült panorámás lakások, melyek többségében a 40 és 65 millió forint közötti ártartományban mozognak.

Dinamikus növekedésnek indult a bérlakáspiac is. Ezek kereslete elsősorban a már említett belvárosi kerületekben, illetve a nagyobb irodaépületek vonzáskörzetében emelkedett. A növekvő vásárlási igény több befektetőt is vonz, az alacsonyabb költséggel kialakítható színvonalas bérlemények ugyanis jellemzően használt lakásokból lesznek. Ennek következtében ezeken a területeken a lakásárak 2-3 százalékos reálnövekedést mutattak.

A bérlakáspiacon hagyományosan magas arányú a külföldi keresők jelenléte. Az általuk lakásbérlésre fordítható összeg a világgazdasági recesszió hatására érezhetően csökkent, így a budai, nagyobb méretű, színvonalas ingatlanok túlkínálata jellemzi a piacot. A hazánkban tartósan tevékenykedő, családos külföldi üzletemberek ennek ellenére továbbra is a zöldövezeti önálló ingatlanokat keresik. Az egyedülálló vezetők ugyanakkor erősebben ragaszkodnak a jó infrastruktúrával ellátott belvárosi lakásokhoz.

Új tendenciaként jelentkezik a magyar bérlők arányának növekedése a lakáspiacon. Számukra az ingatlan reprezentatív jellege nem elsődleges szempont, így esetükben a belvárosi kerületek ingatlanai az átlagosnál nagyobb népszerűségnek örvendenek. Nem véletlen, hogy számos befektető ezen a területen vásárolt és újított fel lakásokat. A bérleti díjak nem különböznek számottevően a bel-budai ingatlanokétól - 700 és 1000 dollár között alakul -, a lakásárak azonban az utóbbi helyen jóval magasabbak. A legnagyobb túlkínálatot a 3 és 4 ezer dollár közötti, nagyméretű budai lakások esetén tapasztalta a Biggeorge's, a 9 ezer dollárért bérelhető zöldövezeti családi házak azonban jellemzően 2-3 héten belül elkelnek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.