Az elmúlt évtizedben megkezdődött a magántőke bevonása az egészségügybe, ami azonban nem elég dinamikus, az ágazatban nyilvántartott 225 milliárd forint értékű épülethez és gépi berendezéshez viszonyítva 21 milliárd. (Forrás: GKI, 2002.) A szaktárca azt reméli, hogy a törvénynyel szabályozandó privatizáció, illetve magánszolgáltatási rendszer lökést ad a befektetéseknek.
Mindenesetre jelentős minőségi fejlődés történt a diagnosztikában, például a vesebetegek művesekezelésében. Ez utóbbi területen a beruházások összértéke meghaladta a 10 milliárd forintot, aminek eredményeként megszűnt a művesekezelésre várakozók listája. Ám ahhoz, hogy az évi 8-10 százalékos betegszám-növekedéssel lépést tartson az ágazat, új műveseállomásokra van szükség, ugyanakkor a kapacitásnövelést a finanszírozás reálértékének szinten tartásához kötik a befektetők. Az OEP-től kapott díjaknak az ellátás dologi és bérköltségei mellett fedezni kellene az amortizációs hányadot is, amire - tulajdonformától függetlenül - igényt tartanak a gyógyítóágazat más területén dolgozók is.
A szaktárca is szükségesnek tartja a tőkehányad megtérülését, ám az egészségügyi amortizációt és az adóssággal küszködő kórházak konszolidációját a struktúra átalakításához, költséghatékony gyógyításhoz köti. Úgy kapott több mint 3,6 milliárd forint konszolidációs összeget több mint harminc, adóssággal küszködő kórház és klinika az év végén, hogy vállalta az intézmény gazdálkodásának, szakmai munkájának átvilágítását és az ütemezett rendbetételét. A konszolidáció az idén folytatódik. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.