BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vége az ingatlankampánynak?

Egyre több utcai plakáton tűnnek fel a magas hozamot kínáló ingatlanbefektetési szövetkezetek hirdetései. A konstrukció számos kockázatot rejt magában, a társaságok tevékenységét senki nem ellenőrzi. A nyilvános marketingkampánynak a PSZÁF akar véget vetni a szövetkezeti törvény módosításával.

Éves szinten 23 százalékos hozam. Ráadásul garantált. Ezt látva alighanem többen is elcsábulnak, hiszen a bankbetéteken, illetve az állampapírokon elérhető hozamot ez jóval meghaladja. Feltéve, ha az illető valóban kézhez kapja az ígért hozamot. Garancia erre ugyanis nincs, függetlenül attól, hogy az utóbbi időben egyre agresszívebben hirdető ingatlanbefektetési szövetkezetek ezt ígérik.

A tőkepiaci lehetőségeket látva - beleértve az ingatlanpiacot is - ekkora éves hozamot garantálni felelőtlenség - mutatnak rá a piaci szereplők. Az odatévedő magánszemélyeket azonban ez aligha bírja jobb belátásra. A legfrissebb szereplő, a még mindig bejegyzés alatt álló K-P-H-M hirdetésén azt is hangoztatja a megtakarítók kisebb összeggel is profitálhatnak egy nagyszerű üzletből.

A K-P-H-M alighanem a KPMG logóját irigyelhette meg, mivel a szövetkezet négybetűs neve megtévesztésig hasonlít hozzá. (A KPMG vizsgálja a helyzetet s az esetleges lehetséges lépéseket - mondták kérdésünkre a könyvvizsgáló sajtóosztályán.)

A PSZÁF pedig egyelőre tehetetlen. A szövetkezetek létrejötte ugyanis jogilag nem támadható, s mivel az ilyen típusú szövetkezetek nem minősülnek pénzügyi vállalkozásnak, így azokra az állami felügyelet hatásköre sem terjed ki. A felügyelet szerint a kialakult helyzet csak jogszabály-módosítással oldható fel. Éppen ezért a szövetkezeti törvény idei módosítása kapcsán szorgalmazzák, hogy a szövetkezet tagjai számára tilos nyilvános felhívás útján gyűjteni, s hozamígéretet sem tehetnek közzé hirdetés útján. Addig csupán annyit tehet a PSZÁF, hogy közleményben tudatja: álláspontja szerint fokozottan kockázatosnak tekinthető ez a befektetési forma. Illetve, mint ahogy 16,5-19,5 százalékos hozamot ígérő Profit-Extra Ingatlanbefektetési Szövetkezet esetében tette: a cégbírósághoz fordul. A PSZÁF tavaly decemberben a cégbíróságnak küldött levelében a befektetés kockázatos voltával kapcsolatos aggályai mellett arra is rámutatott, hogy a Profit-Extra hirdetésének megjelenésekor még bejegyzés alatt állt. A K-P-H-M Szövetkezet esetében is hasonló lépésre készül a PSZÁF; véleménye szerint a társaság megsértette a szövetkezeti törvényt, mivel úgy toboroz tagokat, hogy nincs bejegyezve.

A szövetkezeti befektetések tekintetében semmiféle állami garancia nem áll fenn, így esetleges fizetésképtelenné válása esetén sem az OBA, sem pedig a Beva által nyújtott kártalanításra nem jogosultak a tagok - hangsúlyozta a felügyelet. Fizetésképtelenségre pedig már volt példa - eltűnt a süllyesztőben a Profit-Extra is -, s a szakértők nem zárnak ki az újabb eseteket sem.

Magas hozamot ugyan lehet ígérni, de ha konkrét összeget is megneveznek, akkor már tisztességtelen piaci magatartásról beszélhetünk - hangsúlyozta dr. Hidasi Gábor, ingatlanügyekben is jártas ügyvéd. Úgy látja: már most is van jogalap az ingatlanszövetkezetekkel szembeni fellépésre, tevékenységük ugyanis egyértelműen nyilvánosan meghirdetett pénzügyi tranzakciókra való felhívás, márpedig erre csak a PSZÁF által jóváhagyott listán szereplő szervezetek jogosultak.

Az ingatlanszakmának nagyon nagy kárt okoznak ezek a szövetkezetek - fogalmazott Gerő Péter, a Gestor Kft. ügyvezető igazgatója, egyúttal a Közép-európai Egyetem vezérigazgatója -, hiszen félrevezetik a befektetni vágyókat. Gerő sürgette, hogy a PSZÁF a lehető legerélyesebben lépjen fel a nyílt pénzgyűjtő akciók ellen, amelyek irreálisan magas hozammal kecsegtetnek. A felügyelet fellépését szorgalmazza Borics Zoltán, a Mareko Ingatlan Rt. vezérigazgatója, akár törvénymódosítások kapcsán is. Ám véleménye szerint nem volna szerencsés, ha ezzel magát a szövetkezeti formát támadnák.

Juhász István ingatlanforgalmi szakértő, egyetemi oktató nem tartja elképzelhetetlennek, hogy akár 25-30 százalékos bruttó hozamot is elérhessenek egy jó helyen lévő, jó adottságú telekkel vagy nagy értékű ingatlannal. Szerinte azonban kifogásolható, hogy ezt más pénzéből akarják megvalósítani, és nem saját kockázatra, ráadásul garantált hozammal.

A 3 millió forintos jegyzett tőkéjű K-P-H-M Szövetkezet mögött álló K-P-H-M Holding 90 milliós jegyzett tőkéjét látva alighanem impozáns teljesítménynek tűnik a másfél milliárd forintos ingatlanportfólió megléte - legalábbis ez szerepel a szórólapokon -, amely irodaházakból és szállodákból tevődik össze. A szövetkezet elővásárlási jogot kötött a Hotel Tokajra és a nyírbátori Hódi Hotelre, s ezek a luxusszállodák - legalábbis így fogalmaztak a szövetkezet budapesti irodájában - is garanciát jelentenek a hirdetésben feltüntetett hozamok kifizetésére. A tavaly felbukkant s azóta is folyamatosan hirdető Duna Profit Ingatlanbefektetési Szövetkezet "karrierjét" még az sem törte ketté, hogy az elnökét tavaly tavaszszal előzetes letartóztatásba helyezték, mivel a gyanú szerint a szövetkezeti tagok milliárdos megtakarításának zöme az ő, illetve üzlettársai zsebében landolt.

Akadnak persze ellenkező példák is. A 2001-ben életre hívott Fundamentum XXI. szövetkezet szakmai felelősségbiztosítást kötött az OTP Garancia Rt.-vel, s ezt megfelelő garanciának tartja a biztonságos működéshez. (FB-MN)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.