BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Túlkínálat diplomásokból

A diploma önmagában nem garantálja, hogy a pályakezdő azon a területen tud elhelyezkedni, amelyen végzett. Ehhez a jogászként, informatikusként, vagy közgazdászként végzett frissdiplomásnak sokszor át kell képeznie magát a munkaerő túlkínálat miatt. A kialakult helyzetet az Oktatási Minisztérium szakpárok indításával orvosolná - nyilatkozta lapunknak Mang Béla helyettes államtitkár.

Miután jó néhány szakterületen óriási a túlkínálat, a felsőoktatási intézményekből kikerülő diákok egy része hiába végez el egy adott szakot, kénytelen átképezni magát. Túlkínálat tapasztalható a bölcsészképzés mellett az informatikus, a jogász, közgazdász, illetve a műszaki szakok esetében. A bölcsészképzést szakmai körökben ironikusan feleségképzőnek is nevezik, hiszen az onnan kikerülők nagyon nehezen tudnak elhelyezkedni, így az ilyen irányú felsőoktatási intézményben diplomát szerzett nők nagy többsége a munkába állás helyett a gyermeknevelést választja, elszakadva eredeti végzettségétől - mondja Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató Rt. kutatásvezetője.

A gazdaság igényei gyakorta nem esnek egybe a képzéssel, s a túlkínálat miatt látszólag az oktatási tárca feleslegesen költ az iskolák támogatására. Ám ez a rövid távon nem igazán megtérülő befektetés hosszabb távon mindenképpen előnyös, hiszen ezáltal magasabb szinten képzett társadalmat lehet létrehozni. Mint ahogy Mang Béla, a szaktárca helyettes államtitkára elmondta, az oktatási tárca 155,6 milliárd forinttal támogatja a felsőoktatási intézményeket évente. Adataik szerint az érettségizett fiatalok közül mintegy 270 ezren adták be jelentkezésüket felsőoktatási intézménybe, s 30 százalékuk gazdaságtudományi területre szeretne felvételt nyerni. Az iskolák a jobb elhelyezkedés érdekében igyekeznek új szakpárokat indítani, mint például a mérnök-jogász, illetve az orvos-jogász szakokat. Véleménye szerint azonban a jogászokból mostanában jelentkező túlkínálat egyáltalán nem jelent problémát, hiszen az uniós csatlakozásunk kapcsán az országnak nagyon nagy szüksége lesz majd jól képzett jogászokra. S bár szerinte is számolni kell az egyes területeken fellépő túljelentkezéssel, a felsőoktatási intézményekből kikerülő diplomások 76 százaléka azonnal el tud helyezkedni, s a többieknek is általában 3-5 hónapon belül sikerül munkát találniuk. A helyettes államtitkár szerint a túlkínálat következtében egyelőre nem kellett alább adniuk fizetési igényeiket.

A KSH-nak a 2002. év alapján készített összesítése szerint, melyben a foglalkoztatottakat és munkanélkülieket vették számba a legmagasabb iskolai végzettség, illetve nemek szerint, az egyetemi és főiskolai végzettségűek 5,5 százaléka, azaz több mint 13 ezer fő nem tud elhelyezkedni. Érdekes összehasonlítani, hogy ez az arány a szakiskolát végzetteknél, illetve szakképesítéssel rendelkezőknél 1,4 százalék (több mint 3000 fő), ám csupán általános iskolai végzettséggel rendelkezők esetében 0,9 százalék, azaz alig több mint 2000 embert jelent. A diplomások között is óriási különbség mutatkozik a férfiak és a nők között, hiszen míg a férfiaknak csupán 3,3 százalékuk (mintegy 4500 fő) lesz munkanélküli, addig a nők között ez az arány 8,6 százalék, amely több mint nyolc és fél ezer diplomás nő állástalant jelent.

Egy ugyancsak 2002-es felmérés adatai alapján a frissdiplomások szerint a cégek a szakirányú végzettséget és a jó nyelvtudást részesítik előnyben, míg a rangsorban ezt követte a szakmai gyakorlat, illetve a jó fellépés. A megkérdezett diákok szerint a kiválasztás során a munkaadókat a tanulmányi eredmények befolyásolják a legkevésbé, azaz kiváló nyelvtudással és határozott fellépéssel olykor meg lehet kaparintani az állást az elől, aki jelesre vizsgázott ugyan, nyelvtudása is van, ám esetleg kissé zárkózottabb. A másik probléma a szakmai gyakorlat esetében lehet, hiszen nem mindegyik cégnél van lehetőség már az iskolai idő alatt szakmai gyakorlatot szerezni gyakornokként, így vannak, akik kiváló eredménnyel ugyan, de gyakorlat nélkül lépnek ki a munkaerőpiacra. S mivel az előbb említett statisztika szerint a cégek igen fontosnak tartják a gyakorlatot, az iskolából kikerülő diák patthelyzetbe kerül, hiszen nem veszik fel, mert nincs gyakorlata, ám nem szerezhet gyakorlatot, hiszen nem adnak lehetőséget neki. A hazai felsőoktatási intézmények között egyfajta rétegződés alakul ki, az amerikai felsőoktatáshoz hasonlóan, ahol a nagyobb egyetemek - mint a Yale vagy a Harvard - jobb ajánlólevelet jelentenek egy frissdiplomás számára, mint ha egy vidéki, "nevenincs" iskolában végzett volna. Idehaza szintén kezd kialakulni az a gyakorlat, hogy egyes felsőoktatási intézmények már a nevükkel "eladhatják" az ott végzett diákot.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.