A megvesztegetés nagyon nagy méreteket öltött az utóbbi időben az üzleti világban. Az amerikai kereskedelmi minisztérium becslése szerint 1994-2002 között 474, összesen 237 milliárd dollár értékű szerződés megkötését övezte valamilyen tisztességtelen eljárás.
A korrupcióról a Világbank azt mondja, hogy az minden gazdasági bajnak a legfőbb forrása, az egyetlen igazi akadálya a gazdasági és szociális fejlődésnek. S véleményével nincs egyedül, minden valamirevaló nemzetközi pénzügyi, vagy egyéb szervezet a korrupció visszaszorításáért küzd. A legutóbbi világgazdasági fejleményekkel összefüggésben például a Nemzetközi Valutaalap felhívta a figyelmet arra, hogy Ázsiától Argentínáig a korrupció kárhoztatható a gazdasági válságért.
A megvesztegetés miatt például jelentősen drágulhatnak a különböző közmunkaprogramok a fejlődő országokban. Üzleti körökben általában 10 százalékos "sikerdíjról" tesznek említést, sokszor azonban az összeg ennek a többszöröse is lehet egy-egy üzlet elnyerésekor - állapítja meg jelentésében az egyebek mellett a korrupciók vizsgálatára szakosodott Control Risks tanácsadó cég. Jelentősen növelheti egy-egy beruházás költségét a korrupció azért is, mert sokszor olyan cégek kapnak megrendelést, amelyek nem képesek megfelelő minőségben elvégezni egy munkát. A fejlődő országokban kátyús autópályák, rosszul működő erőművek és egyéb, minőségileg gyenge kivitelű infrastrukturális beruházások bizonyítják az effajta praktikáknak a gazdaságra gyakorolt kedvezőtlen hatását.
A Control Risks adatai szerint amerikai, brit, német, holland, hongkongi és szingapúri cégek 40 százaléka került olyan helyzetbe az utóbbi öt évben, hogy azért nem sikerült tető alá hozni valamilyen üzletet, mert a versenytárs lefizette a döntéshozót. A Transparency International (TI) a nemzetközi vállalatok vesztegetési hajlandóságát vizsgálva a legrosszabbnak a harmadik világ országaiba egyre nagyobb mennyiségben exportáló orosz, kínai, tajvani és dél-koreai cégeket ítélte, de az olasz, a francia és az Egyesült Államokban székelő vállalatok is meglehetősen kedvezőtlen értékelést kaptak.
A hazai kutatások sem festenek rózsás képet. A lakosság több mint egyharmada szerint a tavalyi kormányváltás óta nem változott érdemben a korrupció mértéke Magyarországon. Majdnem ugyanennyien nyilatkoztak úgy, hogy a helyzet javult, míg a megkérdezettek egykilencede szerint romlott a helyzet - derül ki a Gallup közelmúltban közzétett felméréséből. A hazai vállalatok körében korábban a Gazdaságkutató Rt. (GKI) végzett felmérést a témában.
A vizsgálat szerint a magyarországi cégek egyharmada sorolja a jogbiztonság gyengeségét és a megvesztegetést a fejlődést leginkább akadályozó tényezők közé. A GKI szerint az elmúlt években a korrupció minden tizedik vállalatnak okozott forgalma egy százalékát meghaladó veszteséget, emellett a jelenség további 20 százaléknak okozott jelentős károkat.
Ugyanakkor az is igaz, hogy nagyon nehéz bizonyítani a vesztegetés tényét. Többek között ez a magyarázata annak, hogy eddig még csak kevés esetben indítottak büntetőeljárást az USA idevonatkozó, 1977-ben hozott törvényének megsértése miatt. Az amerikai értékpapír-piaci felügyelet (SEC) ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy a cégek könyveléséből nagyszerűen kideríthető, ha valamilyen tételt törvényellenesen fizettek ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.