A gazdasági minisztériumban vizsgálják a komplex megújuló energiahordozói program elindítását. Az aktuális EU-irányelv szerint az évtized végére a közösség országaiban az áramot 22 százalékban megújuló forrásból kell előállítani, jelenleg 13,9 százalékos ez az arány. Magyarország uniós vállalása, hogy a megújuló energiaforrások jelenlegi 3,6 százalékos arányát 2010-re megduplázza.
Az új villamosenergia-törvényben biztosított kötelező átvétel, illetve a megújuló energiaforrásból származó áram ható-sági átvételi árának 20 százalékos emelkedése új lendületet adhat a megújuló források felhasználásának.
Értesülésünk szerint a Mol Rt. feléleszti korábban felfüggesztett geotermális programját. Varró László, a Magyar Energia Hivatal vezető közgazdásza a téma kapcsán kiemelte, hogy a fejlesztések megalapozásaként a "zöld áramot" a helyi áramszolgáltató, vagy nagyobb teljesítmény esetén az MVM Rt. köteles átvenni.
A kötelező átvétel lökést adhat az ilyen irányú energiaipari fejlesztéseknek. Ismert, hogy az amerikai AES tulajdonában álló Borsodi Energetikai Kft. kazincbarcikai erőművében egy kazánt már átállítottak biomasszásra, és a program folytatódik. Hasonló fejlesztést tervez a pécsi Pannonpower Rt. is, és más erőművek is fontolgatják, hogy részben, vagy egészben fatüzelésre váltanak. Szakértők szerint Magyarországnak komoly geotermális potenciálja is van. Az elmúlt évtizedekben a Mol Rt. általi kőolaj- és földgáz-kutatófúrások nyomán számtalan hőforrás vált ismertté. A meddő kutak sorsa azonban egyelőre rendezetlen, ez pedig akadályozza az ismert előfordulások felhasználását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.