A szolgáltatók szerint júniusban meg kell jelennie a tömbtarifás árrendszert szabályozó rendeletnek, hogy megfelelően fel tudjanak készülni.
Jelenleg nincs érvényes árszabályozási rendelet, az ugyanis már fél éves hosszabbítás után, tavaly június 30-án lejárt. Az 1997-ben eredetileg négy évre meghirdetett rendszert felváltó új metódus egyelőre nem született meg. Az árszabályozásra vonatkozóan így csak a gáztörvény ad némi kapaszkodót. A korábbi és a parlament által a közelmúltban elfogadott új jogszabály is úgy rendelkezik, hogy az áraknak fedezniük kell az indokolt költségeket és a tartós működéshez szükséges nyereséget. Pókos Zoltán emlékeztet, hogy az új gáztörvény szerint 2004. január 1-jétől megnyílik a szabadpiac, ahol nem lesz állami árszabályozás. A hatósági árak kizárólag a közüzemi piacra, illetve az elosztásra, a tározásra, a szállításra vonatkoznak majd. Ebben a körben továbbra is a gazdasági tárca vezetőjénél marad az árhatósági jogkör, a Magyar Energia Hivatalnak eztán is csak javaslattételi lehetősége lesz. A Főgáz Rt. igazgatója jelzi, hogy a gázár két tényezőből áll, egyrészt az elfogyasztott gáz mennyisége után fizetendő díjból, illetve a kisfogyasztóknál alap-, a nagyoknál pedig a teljesítménydíjból. Utóbbi, mint ismert, a kormány januári döntésének megfelelően május 15-től 11,7 százalékkal emelkedett, a lakossági fogyasztók esetében ez fogyasztási helyenként 235 forintot jelent havonta. A gázdíj a kisfogyasztóknál 12, a nagyok esetében 15 százalékkal nőtt. A szolgáltatók teljesítménydíja ezzel egy időben - folytatja Pókos Zoltán - 16,5, a gázár pedig 17,1 százalékkal emelkedett. Világosan látható a Főgáz igazgatója szerint, hogy a gázszolgáltatók árrése május 15-ével nem nőtt, sőt egyes társaságok, például a Főgáz esetében is csökkent.
Pókos Zoltán elmondta érdeklődésünkre, hogy a sajtóból is már jól ismert támogatási, másként tömbtarifás rendszer a tervek szerint október 15-től lép életbe. Ahhoz, hogy a szolgáltatók megfelelően fel tudjanak készülni ennek a működtetésére, át tudják alakítani a számlázási és informatikai rendszereiket az új szabályoknak megfelelően, jó időben meg kell születnie a tömbtarifás rendszert szabályozó rendeletnek. A Főgáz évente 2,3-2,4 milliárd köbméter földgázt értékesít, ebből 900 milliót lakossági fogyasztóknak. Összesen 790 ezer fogyasztóval állnak kapcsolatban, ezek közül 750 ezren a lakossági körbe tartoznak.
Ismert, hogy három kategóriát hoznak létre, 0-1500, 1500-3000 és 3000 köbméter feletti éves fogyasztással. Az elsőben 6, a másodikban 4 százaléknyi támogatást ad az állam, a harmadikban, vagyis évi 3000 köbméteres fogyasztás felett pedig gyakorlatilag semmit. A Főgáz Rt. igazgatója szerint jól jelölték ki a sávokat, fogyasztóik meghatározó része, hozzávetőlegesen 60 százaléka éves átlagban 1400-1600 köbmétert fogyaszt. De a túlnyomó többségük 3000 köbméter alatt marad. A kedvezmények a társasházak esetében is érvényesek. Az ő esetükben a fűtési célra felhasznált földgáz mennyiségét elosztják a lakások számával, s e szerint érvényesítik az ártámogatást.
Pókos Zoltán hangsúlyozta, nemcsak időben kell megszületnie a tömbtarifás rendszert szabályozó rendeletnek, de nagyon pontosan kell szabályozni azt is, hogy a szolgáltatók milyen formában jutnak hozzá az állami ártámogatáshoz. Ugyanolyan időben kell ezt a pénzt megkapniuk, mintha azt a fogyasztók fizetnék meg - emelte ki a Főgáz Rt. igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.