A professzor tapasztalata szerint egyelőre még biztos az atomerőművek jövője, miközben már hitelt érdemlő tanulmányok igazolják, hogy a következő évtizedben 40 ezer megawattnyi kapacitáshiány merülhet fel. Ha pedig a hagyományosan kőszén és földgáz alapú energiatermelésre szakosodott Németországban az atomerőműveket ki akarják váltani, az a nemzetgazdaságnak mintegy 50 milliárd eurós terhet jelent.
Miközben a kormányzat biztonságos, megfizethető és környezetkímélő energiaellátás mellett teszi le a garast, az egyes döntések és rendelkezések nem mutatnak világos irányt. A szakember szerint az ország kulcsiparágának számító energetika a nagypolitika kísérletezésének terepévé változott. Gerhard Schröder kancellár ugyanakkor egy közelmúltbeli szakmai fórumon leszögezte: Németországban az energetika a hatékonyság és a megbízhatóság példájának tekinthető.
Mint mondta, kormányának célja, hogy az áram- és gázpiacon a szolgáltatók egyenlő eséllyel működhessenek, arányos díjak mellett, és meglegyen számukra a hálózatfejlesztéshez szükséges szabad mozgástér. Az atomenergia ügyében egyértelmű iránymutatás azonban itt sem hangzott el, a kancellár csak a kérdés fontosságát hangsúlyozta.
A jövőre nézve a kormány fokozottan támogatni kívánja a megújuló energiaforrások használatát, hogy így a fogyasztói preferencia egyértelműen a környezetkímélő megoldások terjedését támogassa. Fontos változást hozhat továbbá az úgynevezett "tiszta szenes technológia", amely a következő évtized elejétől kezdődően a jelenlegi erőművek többségénél számottevő rekonstrukciót von maga után. Ezen fejlesztések ütemezését azonban az is megnehezíti, hogy Németországban jelenleg még nem ismert, hogy a nemzetközi egyezmények által rájuk osztott szén-dioxid-kvótát az ország egyes tartományai és kibocsátói között miként osszák meg.
A napokban egyébként az RWE brit kereskedőcég vezetője úgy nyilatkozott, hogy amennyiben rövid időn belül nem épülnek erőművek, úgy Európában áramhiány alakulhat ki. Szakemberek emlékeztetnek, hogy a piacnyitást követően kialakult nagykereskedelmi árak senkit sem ösztönöznek erőművek, pláne nem tartalék kapacitások létesítésére.
Mint ismert, a skandináv államokban az elmúlt, igen kemény télen a felhasználás visszafogására hívták fel a fogyasztók figyelmét, hogy a folyamatos ellátást a Nordel rendszerén belül biztosítani lehessen. A hiány elsősorban a kontinens középső és északi részén, Németországban és a Benelux államokban fenyeget. Az atomerőművekkel jól felszerelt franciák viszonylag nyugodtak lehetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.