BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Derült égből gázáremelés

A váratlan szabályozási lépések elbizonytalanítják a piacot, még ha azok racionálisak is - mondta nemrégiben Drucker György, az Ipari Energiafogyasztók Fórumának főtitkára az Energiainfónak nyilatkozva. Az őszi energiaár-emelésekről volt szó, hiszen augusztusban minden különösebb előzmény nélkül drágult a villamos energia, és október közepén emelkedett a földgáz fogyasztói ára, nem sokkal azután, hogy a lakossági fogyasztók esetében életbe lépett az oly sokszor emlegetett tömbös kompenzációs rendszer.

Magyarázat, azaz indoklás mindig akadt. Az augusztusi áramáremeléskor a paksi üzemzavarral, illetve kieséssel, a többletimport megemelkedett költségeivel indokolt az árhatóság. Most kevésbé egzakt magyarázato(ka)t hallhattunk, hiszen igazából a jövő évi nagyfogyasztói áremelést hozta kicsit előrébb a gazdasági tárca.

Az világos volt, hogy a lakossági fogyasztókkal együtt a kis- és közepes ipari felhasználók jelentősen a piaci ár alatt jutottak eddig a gázhoz. Azt a több száz milliárdot, amit a Mol Rt. elbukott a gázüzleten, az elmúlt években tulajdonképpen a háztartási fogyasztókkal együtt ők tehették zsebre.

A sors fintora, hogy miközben a fogyasztók hosszú ideje már a piaci árak, a költség alapú árszabályozás bevezetését szorgalmazzák, ezzel a lépéssel a nagyfogyasztók tömegei járnak rosszul. Ismert, hogy 2000 novemberében a legnagyobb ipari földgázfogyasztóknak, amelyek óránként ötszáz köbméternél nagyobb mennyiséget használnak fel, negyvenkét százalékkal emelkedettt a gázár. Őket most kevésbé, legfeljebb két és fél százaléknyi mértékben érinti a drágulás. A többieknek, akik eleddig a kedvezményezett körbe tartoztak, viszont akár negyvenszázalékos áremelést kell majd elkönyvelniük. Azt mondja az IEF főtitkára, hogy mindezzel a fogyasztók nyilván tisztában voltak, az október 15-i áremelés viszont vélhetően mégis felkészületlenül érte őket, merthogy semmilyen előzetes jelzést nem kaptak arra nézvést, hogy az év utolsó harmadában gázárkorrekcióra készülne a kormány. Ezért nyilván üzleti terveiket sem tudták ehhez igazítani, kérdés tehát, hogy adott esetben negyvenszázalékos költségnövekedést miként tudnak, tudnak-e egyáltalán kezelni.

Ismét csak a kiszámíthatóság szenvedett csorbát, ami pedig különösen az energiaigényes ágazatokban bír meglehetős fontossággal. Az érintett körben az összkiadáson belül az energiaköltségek jelentős hányadot képviselnek. A váratlan áremelés a kisebb ipari fogyasztóknál esetleg kezelhetetlen problémákat okoz. Néhány kisebb építőipari alapanyaggyártó már jelezte is, hogy áraikban valószínűleg nem tudják majd érvényesíteni a drágulást, mert az árakat a nagy piacvezető cégek határozzák meg, amelyeknek a mozgástere lényegesen nagyobb, mint az övéké, s ha ők nem emelnek, a kicsik sem tehetik meg azt.

A Mol Rt. számára természetesen előnyös a lépés, hiszen valamicskét megint csak visszakap a korábban elvesztett milliárdokból, igaz, a hazai kitermelésű földgáz után már megemelt bányajáradékot kell fizetnie. Az IEF azonban emlékeztet, hogy az országban van még számos olyan nagyvállalat, olyan nagy energiafogyasztó, amely ugyancsak jelentős mértékben járul hozzá a GDP-hez, egy-egy ilyen váratlan szabályozási lépésnél az ő érdekeiket is figyelembe kellene venni talán.



Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.