Az unióból mintegy 76 milliárd forintnak megfelelő terület alapú dotáció érkezik 2004-ben, amely az egyszerűsített rendszerben 4,355 millió hektárra oszlik el. Így egy-egy hektárra előreláthatólag 70,22 euró, vagyis mintegy 17 ezer forintnak megfelelő összeg jut. Az átváltás árfolyamát az első félévi átlagárfolyam alapján határozza meg az EU. Az uniós pénzek az eddigi tagoknak járó összeg 25 százalékát teszik ki.
Magyarország nemzeti kiegészítés címén 92 milliárd forintnyi támogatást nyújthat 2004-ben, amellyel az EU-s forrásokat 30 százalékkal növelheti. A pénzek úgynevezett borítékokra oszlanak el, amelyek száma 10 lesz 2004-2006 között. Dotáció vehető igénybe a hímivarú vágómarhára, az extenzív szarvasmarhatartásra, a húshasznú anyatehenekre, az anyajuhtartásra, a kedvezőtlen adottságú térségek juhtartására, a tejtermelésre, a rizstermesztésre, a burley- és a virzsíniadohány termelésére, illetve a szántóföldi növénytermelésre.
Az FVM az uniós előírások szerint folyósítható nemzeti kiegészítés keretében a vágómarhákra egyedenként várhatóan 32-35 ezer, míg a rizsre 58-60 ezer, a burleydohányra 500-
660 ezer, a virzsíniadohányra 660-820 ezer, a szántóföldi növényekre 10-11 ezer forintos hektáronkénti támogatást nyújt. E tételek összesen mintegy 46 milliárd forintot tehetnek ki. A többi borítékot e rendszerben az idén nem hirdeti meg a tárca. A fennmaradó 46 milliárdos keretet ugyanis a demonstráló gazdákkal kötött februári megállapodás alapján osztja el.
A már korábban közzétett feltételek szerint az itt támogatásban részesített területre hektáronként 8 ezer, az anyatehenekre egyedenként 40 ezer, az anyajuhokra darabonként 1,6 ezer, a tejkvóta után kilogrammonként 2 forintos támogatás vehető igénybe. A kifizetéseket április 30-ig kérhették a gazdák, így e pénzeket az FVM a belépés előtti támogatásoknak tekinti. A kiutalás rendje ebből következően eltér az EU-dotációkhoz tartozó nemzeti kiegészítés szabályaitól.
Az április 30-ig kért dotációkat egy faktoringügylettel május 15-től előlegként is felvehetik a gazdák, de ekkor a nekik járó összeg 96 százalékát kaphatják csak meg a többletköltségek miatt. Az akcióban várhatóan az OTP, a K&H, a Takarékbank, több takarékszövetkezet, a CIB és egy lízing cég vesz részt. Az általános szabályozás szerint a terület alapú kifizetések az egyszerűsített rendszerben csak december elseje után kezdődhetnek. A termelők az uniós, illetve a hozzájuk kapcsolódó nemzeti támogatásokat legkésőbb június 15-ig igényelhetik szankciómentesen a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál (a húsmarhánál a kérelmek benyújtása szakaszos). A határidő lejárta után 25 napig mód van a pótlásra, de a támogatás mennyisége naponta egy százalékkal csökken. A termelők 25 napon túl nem kaphatnak dotációkat.
Már május elejétől megindulhatnak a különböző piaci intézkedésekhez és az intervenciókhoz kötődő támogatások. Magyarország az idén export-visszatérítésként várhatóan 6-7 milliárd forintnyi dotációhoz juthat. A belpiaci intézkedések több mint 11 milliárdot hozhatnak. Az intervenciós akciókhoz - amelyek a gabonára, a rizsre, a vajra, a sovány tejporra és a marhahúsra terjedhetnek ki - 2-4 milliárd forintnyi támogatás kapcsolódhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.