Ebben az évben 2,3, jövőre 2,7 százalékkal nőhet az Európai Unió vegyipari termelése - jósolja az EU vegyipari tanácsa -, de e számokban a gyógyszeripar adatait nem vette figyelembe. A gyógyszeriparral együtt már 3 százalékos az idei növekedés is. A Cefic szerint minden ágazatban bővülés várható, ám az átlagnál jobban nő a polimerek és a speciális kemikáliák gyártása.
Ennél erőteljesebb, 3-5 százalékos növekedés várható az idén a hazai vegyiparban, összhangban az ország GDP-jének várt bővülésével - mutat rá a Magyar Vegyipari Szövetség (Mavesz) értékelése. A növekedési várakozásokat részben megalapozza, hogy 2003-ban 238 milliárd dollárt fektettek be a hazai vegyiparban, bő 50 százalékkal többet, mint 2002-ben. A beruházások döntően a műanyagiparba, a kőolaj-feldolgozásba és a gyógyszeriparba áramlottak.
A növekedés alapja az Európai Unióban továbbra is a globális gazdasági növekedés, ezen belül is az amerikai és az ázsiai (ezen belül is a kínai) igények erősödése. (Az USA idei GDP-je várhatóan 4,5 százalékkal nő, Ázsiáé átlagosan 6,6 százalékkal.) Ugyanakkor az EU-n belüli kereslet szerényebben bővülhet, legalábbis az átlagosan 1,9 százalékos GDP-növekedésre alapozva.
A Cefic azonban felhívja a figyelmet: számos olyan kockázati tényezővel kell számolni, amelyek miatt esetleg mégsem teljesül a fenti előrejelzés. A legfontosabb az olaj és a földgáz magas ára, amelyek lehűthetik a gazdaságok növekedését, ezen keresztül pedig csökkenthetik a vegyipari termékek iránti keresletet. Várható egyes ázsiai gazdaságok - főként megint csak Kína - "kemény földet érése" is, vagyis az, hogy az ottani hatóságok mesterségesen fékezik a gazdaság túl gyorsnak tartott növekedését. Végül bezavarhat még az árfolyamok változása, itt a dollár és az euró viszonyát emeli ki a Cefic.
Az idei magyarországi várakozásokat mindazonáltal nem befolyásolják számottevően a Cefic által említett kockázati tényezők, a magas olajár hatásával például már eredetileg is számolt a Mavesz előrejelzése - közölte lapunkkal Bondár László, a szervezet főtitkára. Igaz, a hazai vegyiparban is érezhetők bizonyos piaci bizonytalanságok, de ezek hatásáról a főtitkár - adatok híján - még nem tudott nyilatkozni.
Az Európai Unió májusi bővülését az uniós szakmai szervezet úgy értékeli, hogy általa nő az EU-n belüli verseny, csökkennek a vegyipari termékek árai és nő a kereslet.
Világviszonylatban egyébként az EU-n belül vívott ki magának legnagyobb részarányt a GDP-ből a vegyipar (34 százalék), megelőzve az USA-t és Ázsiát is. Hasonlóan nagy súlyú az unió vegyitermék-külkereskedelme is: a kemikáliák globális kereskedelmének bő felét képviseli.
Az unióban mintegy 25 ezer vegyipari vállalat működik, amelyek 1,7 millió főt foglalkoztatnak. Ez az 1,7 millió fő az iparban átlagosnál képzettebb és többet is keres.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.