BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Szponzor logó
Szponzorált tartalom
MBH Bank

Az MBH Bank „Fenntartható Jövő Bankja” új reményt ad egy hortobágyi állatfajnak (X)

Új reményt kapott a kihalás szélére sodródott székicsér a Hortobágyon. Az MBH Bank „Fenntartható Jövő Bankja” programjának köszönhetően megerősödött a fajvédelmi munka, aminek hatására a ritka partimadár költőpárjainak száma ötszörösére nőtt az elmúlt években. A természetvédelmi projekt sikeréről a Hortobágyi Nemzeti Park és a bank szakemberei közös terepszemlén és sajtótájékoztatón számoltak be.

Az MBH Bank támogatásával új lendületet kapott a székicsér védelme a Hortobágyon. Már a kihalás szélére sodródott, de nemrég újra reményt kapott a székicsér – a mára már igen ritka partimadárfaj – Magyarországon. Az MBH Bank „Fennartható Jövő Bankja” programjának köszönhető, hogy jelentősen javultak a faj jövőbeli kilátásai. 

mbh bank
Az MBH Bank a „Fenntartható Jövő Bankja” – terepen a székicsérek élőhelyén / Fotó: Mediaworks Hungary Zrt.

Július 4-én, pénteken a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága gazdálkodókkal és a bank projektfelelőseivel terepszemlét tartott Karcag és Kisújszállás külterületén. Ellátogattak a székicsérek fészkelőhelyeihez, ahol sajtótájékoztatót tartottak a projekt jelenlegi állásáról. Az eseményen részt vett többek között Hubai Imre államtitkár, F. Kovács Sándor országgyűlési képviselő, Medgyesi Gergely Árpád, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatója, Kapocsi István, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatóhelyettese, Tóth Péter, a Nagykun 2000 Mezőgazdasági Zrt. rizságazat-vezetője, Szabó István, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyfélkapcsolati igazgatója és Szege György, az MBH Bank fenntarthatósági igazgatója.

Az MBH Bank a „Fenntartható Jövő Bankja” – terepen a székicsérek élőhelyén

Az MBH Bank 2023 decemberében indította el „Fenntartható Jövő Bankja” programját, amelynek három fő pillére a biodiverzitás megőrzése, a dekarbonizáció, valamint a zöldhitelezés. A program keretében az MBH Bank öt nemzeti parkkal működik együtt, hogy konkrét és mérhető természetvédelmi eredményeket érjenek el. A Hortobágyi Nemzeti Parkban ez a támogatás a székicsér fajvédelmi programját erősíti meg geolokátoros nyomkövető eszközökök beszerzésével.

Az MBH Bank támogatásának köszönhetően most már olyan eszközökhöz is hozzá tudunk jutni, amelyek alkalmasak arra, hogy a madarak kisebb távolságon belüli mozgását is nyomon kövessük. Így egy sor olyan információhoz is hozzájutottunk, ami helyzeti előnybe hozott bennünket. Ezáltal időben tudtunk egyeztetni a gazdálkodókkal, hogy melyek azok a táblarészek, amelyeken költenek a madarak, így azokat ki lehetett hagyni a művelés alól – mondta el a sajtótájékoztatón Kapocsi István, a Hortobágyi Nemzeti Park általános igazgatóhelyettese.

 Fotó: Mediaworks Hungary Zrt.

A terepbejáráson kiderült, hogy a Hortobágyi Nemzeti Park és a Nagykun 2000 Mezőgazdasági Zrt. között még 2017-ben kezdődött el a szakmai együttműködés, amely közel 120 hektárnyi területen tette lehetővé a székicsérek élőhelyének fejlesztését. A két programmal így jelentős javulást sikerült elérni az állomány növelésében: a térségben élő költőpárok száma 5-6 év alatt 14-ről 70-re emelkedett.

Ebből is látszik, hogy ha van egy összefogás, van egy jó gyakorlat, akkor amellé sokan szívesen állnak oda, és itt nemcsak a természeti értékekről, nemcsak a hagyományokról, hanem a fenntartható gazdálkodásról is beszélünk – emelte ki Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára.

Elhangzott, hogy az MBH Bank a jövőben több vízgazdálkodási projektet is tervez támogatni, hiszen a fenntarthatóság és a biodiverzitás nem csupán divatos szlogen náluk – hanem stratégiai iránytű, ami a jövő felé navigálja a pénzintézetet.

A terepi program után a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei és az MBH Bank szakemberei a karcagi Nimród éteremben tartottak sajtótájékoztatót. 

Mivel Magyarország második legnagyobb bankja vagyunk, igen jelentős ügyfélállománnyal, ebből adódóan van teendőnk, illetve mindaz, amit teszünk, annak van egyfajta eredménye is – kezdte gondolatait Szege György, az MBH Bank ESG- és fenntarthatósági vezetője. 

Felelős vállalatként sok mindent tettünk az utóbbi három évben, nagy hangsúlyt helyeztünk a fenntarthatósági témákra. Díjakat nyertünk el, olyan minősítéseket szereztünk nemzetközi szinten is, ami bizonyítja bankunk mennyire elkötelezett a téma iránt. 2023 végén hoztuk létre a „Fenntartható Jövő Bankja” programot, aminek több célja van, egyrészt a zöldhitelezésünket szeretnénk növelni. Egy olyan szemléletformálást szeretnénk behozni a napi működésbe, amely nemcsak az ügyfeleinkre és a munkavállalóinkra vonatkozik, hanem az ügyfeleinket is érinti. A három pillérünk közül a biodiverzitást szeretném kiemelni, ami több szempontból is fontos a vállalatok számára. A Fenntartható Jövő Bankja program részeként az Agrárminisztériummal kötöttünk egy stratégiai együttműködést, amelynek legfőbb elemeként mind a tíz hazai nemzeti parkkal támogatási keretrendszert alakítottunk ki. 2024-ben így kerültünk kapcsolatba a Hortobágyi Nemzeti Parkkal is. Idén is kiválasztunk a nemzeti parkokkal olyan projekteket, amelyeket támogatni szeretnénk – hangsúlyozta ki Szege György. Kiemelte, hogy nem csak itt nyújtanak támogatást.

Tavaly indult a HNPI székicsérvédelmi projektje, amiért ma Karcagon vagyunk. Máshol vadmacskavédelmi programot, a vizes élőhelyek létesítését támogattuk, a parkerdőkkel jelentős faültetési projektekben vettünk részt. Két év alatt 50 ezer facsemetét ültettünk el. Bank lévén nekünk a zöldfinanszírozás az elsődleges. Sok olyan hitelkonstrukció van, ami államilag támogatott, és energiahatékonyságot növel, mi továbbléptünk, létrehoztunk egy zöldhitelezési keretrendszert, nagyon szigorú szabályokkal. Négy pillérünk, amire hitelezési folyamatainkban próbálunk hangsúlyt helyezni: a megújuló energia, a zöldingatlanok, a zöldközlekedés és a fenntartható mezőgazdaság – ecsetelte a fenntarthatósági vezető. 

Hozzátette, hogy amikor zöldhitelezésről beszélnek, akkor nemcsak épületeket szigetelnek, hanem megkeresik azokat a konstrukciókat, akár az agráriumban is, hogy hogyan tudnának beruházást zöldíteni.

 Fotó: Mediaworks Hungary Zrt.

A támogatási portfólióban van sok hiteltermék, de mi megnézzük azt is, melyek azok a kritikus iparágak, tevékenységek is, ahol valamilyen módon segíteni lehet a fenntarthatóságot. Sajnos nagyon hamar a bőrünkön érezzük az éghajlatváltozás következményeit, ez elől nem tudunk elszaladni, de mi felkészülünk rá. Szeptemberben indul a „Fenntartható jövő útja díjunk”, aminek célja, hogy a fenntarthatóság szemléletformálási részét közelebb vigyük a vállalati ügyfelekhez, és ösztönözzük őket, hogy mutassák be azokat a megvalósult, akár korszerűsítési, akár szemléletformálási projektjüket. Mi ezt majd értékelni, díjazni fogjuk, és kommunikálni, hogy minél több lakossági, vállalati ügyfélhez eljusson a fenntarthatóság fontossága, hiszen egy vállalat jövője, a túlélése is múlhat ezen – mondta a szakember.

A terepen láthattuk a székicsér természetes, eredeti élőhelyeit, most ugyanezt képeken mutatom be – kezdte előadását Monoki Ákos, a HNPI tájegységvezetője. 

Gyakorlatilag a 2000-es évek eleje óta irányul nagy figyelem erre a madárfajra. A Hortobágyon elindult egy olyan állománycsökkenés, aminek a hatására el is tűnt mint költőfaj a székicsér, a Nagykunságban fent tudott maradni egy kis költőállomány, de lecsökkent 14 párra. Nekünk erről az állományról kellett aztán visszasegíteni ezt a fajt a mai stabil országos 60-70 párra, ami magában foglalja ezt a 8-10 pár nagykunsági állományt is. Emellett kialakult egy olyan fajvédelmi tevékenység, ami a gazdálkodókkal való együttműködésre helyezte a hangsúlyt. Így a fészkeket meg tudjuk védeni, a gazdák segítik ezt a munkát, így a fajt az ember által folyamatosan kezelt területen is fenn tudjuk tartani. Hosszú távú célunk az, hogy a faj elérje a régi szintet, ehhez erősebb állományra van szükség – sorolta a szakember, aki kiemelte, hogy a továbblépést segítette a banktól érkezett segítség. 

„Az együttműködés nélkül a fajvédelem nem tudott volna ilyen hatékony lenni. Köszönettel tartozunk minden olyan gazdálkodónak, vadásztársaságnak, akik ezt a tevékenységet segítik. A madarak nevében meg külön köszönjük a bank segítségét, hiszen sokkal hatékonyabban tudunk mi is dolgozni.”

Ajándék pénz ütheti a kkv-k markát – ehhez azonban feltételeket kell teljesíteniük

Új, uniós forrásból finanszírozott hitelprogram lesz elérhető a hazai mikro-, kis- és középvállalkozásoknak. Az MBH Bank a Ginop Plusz program keretében kamatmentes hitelt nyújt digitális fejlesztésekre és energiahatékony beruházásokra, amelynek egy része vissza nem térítendő támogatássá alakulhat. A kölcsön vidéki beruházásra fordítható.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.