Cégfelvásárlások és összefonódások idején - egyre több ilyen akció várható Magyarországon is - szinte az elsők között merül fel az irodai bérlemények megváltoztatása, esetleg a költözés. Ahhoz, hogy egy irodaüzemeltető úgymond átcsaljon egy céget saját épületébe, legalább egyötöddel kell olcsóbbnak lennie a felajánlott irodának ahhoz, hogy a társaságok egyáltalán megfontolják a költözést.
Az idei első fél év egyértelmű üzenete, hogy a nagyobb kiterjedésű irodát igénylő cégeknél ajánlatos már az aktuális bérleti szerződés lejáratát megelőző 15-18 hónapban megfogalmazni a használati igényeket, illetve tájékozódni a tervezett költözési időpontban várhatóan elérhető lehetőségekről. A kínálatban jelentkező jellemző fáziskésés kritikussá teheti az ingatlanhasználatra vonatkozó döntéshozatal időzítését - figyelmeztetnek a szakértők.
A GKI legfrissebb felméréséből kiderül, hogy a bérelt irodaingatlannal rendelkező cégek elsöprő többsége - mintegy 88 százaléka - elköltözne jelenlegi bérleményéből, amennyiben annál egyébként mindenben megegyező paraméterű irodát kínálnának neki az adott kerületen belül 20 százalékkal kedvezőbb bérleti díj mellett. A hasonló feltételek mellett más kerületben lévő irodába is elköltözni hajlandó cégek aránya már csupán 55, és az egyötödnyi bérletidíj-csökkenés érdekében még Pest megyébe is kiköltözni hajlandó vállalatok aránya csak 18 százalék.
A Pest megyében működő cégek 43 százalékának van saját tulajdonú irodája, ami lényegesen magasabb arány, mint a fővárosi vállalkozások esetében. Ez részben azért van így, mert - az olcsóbb telek és a kisebb adóterhek miatt - az elmúlt években egyre több közepes és nagyobb vállalat építtetett saját irodaházat a fővároshoz közel, de már Pest megyében.
Figyelemre méltó, hogy saját iroda vásárlását, vagy eladását, részbeni cseréjét a következő 12 hónapban az összes vállalkozásnak csak 7 százaléka tervezi. A GKI szakértői szerint a piac forgalma azonban nem lesz jelentős, mivel a cégek többsége az állománynak csupán egy részét kívánja cserélni. A vállalkozások értékesítése nyomán piacra kerülő irodák, illetve az új irodavásárlások összes volumene nem egyenlíti ki egymást, így kisebb többletkereslet jelentkezik a piacon, melyet azonban jócskán túlkompenzál a fejlesztők által átadott új fejlesztésű irodák állománya.
Az irodapiacon az árak 3,9, a bérleti díjak 4,4 százalékkal nőnek a következő 9-10 hónapban. Bár az elmúlt egy évben minden szegmensben csökkentek az ár- és bérletidíj-várakozások, ez az érték mégis jelentősen alulmúl minden más ingatlanpiaci szegmenst.
A Biggeorge's International (BI) tanácsadó cég elemzői szerint 2004 első felében trendfordulót lehetett érzékelni: a korábbi évekhez mérten rendkívül csekély kínálatbővülés több mint kétszeresét szívta fel a piac - fejtette ki Salamon Adorján ügyvezető igazgató. Míg az első hat hónapban az újonnan átadott épületek bérbe adható irodái nem érték el a 30 ezer négyzetmétert (27 900 m2), addig a bérbe vett területek közel 100 ezer négyzetmétert tettek ki. Az irodaépítések visszaszorulása várhatóan 2004 végéig folytatódik. Az idén a
tervek szerint a piacra kerülő összes irodaterület mintegy
71 500 négyzetméter lesz; ugyanakkor a 2004-ben megépített ingatlanok alapterülete előreláthatólag 65 ezer négyzetméter alatt marad.
Mind a BI, mind a GVA Hungary szakértői úgy vélték, hogy az építési kedvet tekintve kedvezőek a kilátások a következő évekre. Ezt azzal támasztották alá, hogy az első hat hónapban 135 500 négyzetméternyi iroda fejlesztését indították el, és az előkészítés alatt lévő projektek volumene is eléri a 150 ezer négyzetmétert. A modern bérirodák állománya jelenleg megközelíti az 1 340 000 négyzetmétert.
Az első fél év tapasztalatai szerint a legnagyobb igény egyértelműen az újonnan piacra lépő irodaprojektek iránt mutatkozik: a frissen átadott területeket szinte teljes mértékben sikerült bérbe adni. Az átlagos üresedési ráta így 2003 végéhez képest javult: immár 20 százalék alatti arányban találunk kiadatlan területeket a piacon. Az átlagos üresedés jelenleg 17,8 százalék körül alakul.
Az üzletkötések átlagos mérete az első hat hónapban 1420 m2 volt, a mediánérték 790 m2. A nagy alapterületű keresések arányának növekedését mutatja, hogy míg a tranzakciók alsó decilisében a bérbe vett irodaterületek 110-180 m2 között változnak, a legnagyobb üzletek a 4550-6500 m2-es intervallumban köttettek. A kereslet területi megoszlására - az irodakínálat sajátosságaiból adódóan - továbbra is a Pest-centrikusság jellemző: az új szerződéses állomány 59 százalékát zárták itt le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.