A II. világháborút követően a széntermelés csúcsa 1964-65-ben, 125 ezer fő foglalkoztatásával, évi 31,5 millió tonna volt - mondja Zoltay Ákos, a Magyar Bányászati Szövetség (MBSZ) főtitkára, hozzátéve, hogy a földgázprogrammal és a fogyasztói igények változásával összefüggésben, az 1980-as évek közepétől megkezdett szénbányászati szerkezetátalakítás a szénbányászat visszafejlesztését eredményezte. A szerkezetátalakítás a rendszerváltozást követően is folytatódott, a szénfelhasználásban kialakult az energetika dominanciája. A vidéki földgázhálózatok fejlesztése, illetve a földgáz lakossági fogyasztói árának mesterséges alacsonyan tartása a lakossági szénigényt gyakorlatilag minimalizálta. Az ágazat reformja során előbb létrejöttek a bányaerőmű társulások, ezzel a bányák úgynevezett célbányákká váltak. Az elmúlt közel másfél évtizedben a szénbányászat termelése évi 17,6 millió tonnáról 13,7 millióra csökkent. A mélyművelésű termelés mennyisége ebben az időszakban 12 millió tonnáról 8 millió tonnára esett vissza, miközben a külfejtéses lignitbányászat Visonta és Bükkábrány térségében évi 5,5 millió tonnáról 8,6 millióra növekedett.
A kiotói egyezmény, illetve az EU-csatlakozással összefüggő árampiacnyitás nem javította a szénbázisú villamosenergia-termelés helyzetét - jelzi az MBSZ főtitkára. Környezetvédelmi okokból az év végén le kell állítani, minden olyan szenes erőművet, és ezzel a hozzájuk kapcsolódó bányákat is, amelyek nem hajtottak végre pótlólagos környezetvédelmi beruházásokat, nem telepítettek füstgáz-kéntelenítő berendezést, és ezáltal nem felelnek meg a 2005. január 1-jével életbe lépő, rendkívül szigorú kén-dioxid-kibocsátási normáknak. Ilyen fejlesztés gyakorlatilag csak a mátrai, illetve az oroszlányi erőműben történt, hazai szénbázison más erőmű 2005-től nem üzemel majd Magyarországon. Ilyenformán a mátraaljai lignittermelés mellett hosszabb távon csak a márkushegyi mélyművelésű bánya marad üzemben, ahol 43 millió tonnányi, gazdaságosan kitermelhető szénvagyon van, ez biztosítja a felújított oroszlányi erőmű ellátását, akár 2020-ig.
A visontai és bükkábrányi lignitvagyon mintegy 2,95 milliárd tonnára tehető - mondja Zoltay Ákos -, ami biztosítja a Mátrai Erőmű Rt. hosszú távú működtetését és kapacitásbővítését is. Az MBSZ főtitkára hozzáteszi, ezeknek az erőművi kapacitásoknak a működtetéséhez azonban megfelelő mennyiségű szén-dioxid-kibocsátási kvóta biztosítása szükséges.
A többi magyarországi szenes erőmű - kihasználva az EU-normák adta lehetőséget - a szenes blokkoknál tüzelőanyag-váltást hajtott, illetve hajt végre, vagyis a környezetvédelmi fejlesztéseknél költségkímélőbb megoldással földgáz-, illetve biotüzelésre álltak, állnak át. A biotüzelés - mint megújuló energiahordozónak a felhasználása - alapvetően a mező- és erdőgazdasági hulladékok hasznosítását feltételezi - érvel az MBSZ főtitkára, jelezve, hogy az erdőgazdaságok fakitermelése jelentős mértékben nőtt, ezzel egyidejűleg drágult a háztartási tűzifa, illetve a bútoripar alapanyagára. A biotüzelés hosszabb távú ellátása érdekében az energiaültetvények területének jelentős bővítésére van szükség, ami a Borsodi Energetikai Kft. térségében már meg is kezdődött.
Mindezekkel együtt Magyarországon jelentős szénvagyon található; feketeszénből a jelenlegi földtani vagyon hozzávetőlegesen 1,6, barnaszénből 3,2, lignitből 5,8 milliárd tonnára tehető. A gazdaságosan kitermelhető, úgynevezett ipari vagyon sem csekély: feketeszénből 198, barnaszénből 199, lignitből 2950 millió tonna - magyarázza Zoltay Ákos.
A Mecsekben, az úgynevezett Máza-Dél területen óriásinak tekinthető a feketeszénvagyon és a szénben lekötött metángáz. A korábbi kutatási eredmények szerint az ipari vagyon 187 millió tonnára tehető, kilogrammonként 15,3 megajoule fűtőértékkel, s ennek a mennyiségnek a 30 százaléka kokszolható. A szénben lekötött metán mennyiségét szakértők 70 milliárd köbméterre becsülik. Ez a készlet azért fontos, mert a koksz világpiaci ára tartós növekedést mutat, ugyanakkor az újabb kőolajár-robbanás is jelentősen felértékeli a szénbányászat és a metángáz-kitermelés jelentőségét - magyarázza a bányászati szövetség főtitkára. Hozzáteszi: ugyanakkor egy új bányanyitás, szénfeldolgozó vertikum létesítése horribilis tőkebevonást igényel, és nem valósulhat meg egyik napról a másikra. A mecseki feketeszénvagyon kitermelése mellett további lehetőségként kínálkozik a toronyi, 530 millió tonnás lignitvagyon esetleges jövőbeli kiaknázása, jóllehet egyelőre a kutatás és termelés a térségben jelentős társadalmi ellenállásba ütközik - ismeri el Zoltay Ákos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.