Emmanuel Macron francia elnök Nagy-Britanniába tartó állami látogatása alkalmából Franciaország kölcsönadja a szigetországnak a bayeux-i kárpitot, amely Hódító Vilmos hadjáratát és az 1066-ban lezajlott hastingsi csatát ábrázolja. Kedden Károly brit uralkodó fogadta a francia államfőt a látogatás során, amely a két ország közötti, a Brexit után megromlott kapcsolatok felépülését volt hivatott megünnepelni.
Ugyanakkor rossz nyelvek szerint, mivel a közel ezeréves faliszőnyeg tulajdonképpen a franciák elsöprő győzelmét ábrázolja az angolok felett, a kölcsönadása más üzenetet is hordozhat. Mindenesetre cserébe Nagy-Britannia angolszász és viking kincseket ad majd kölcsönbe Franciaországnak Lisa Nandy brit és Rachida Dati francia kulturális miniszter keddi bejelentése szerint.
A Reuters beszámolója szerint a történelmi ritkaságot 2026 szeptembere és 2027 júliusa között lehet majd a British Múzeumban megtekinteni. A 70 méter hosszú bayeux-i faliszőnyeg eredete nem tisztázott, de annyi biztos, hogy a 11. században készült, és később Franciaországba került, 1983 óta a Bayeux Múzeumban tekinthető meg.
Amikor évekkel ezelőtt felmerült a felbecsülhetetlen értékű kárpit kölcsönadása, az Insurance Times megvizsgálta a szőnyeg biztosításával kapcsolatos kérdéseket. A kérdést nemcsak az teszi bonyolulttá, hogy nehéz meghatározni az egyedi darab értékét, de az is, hogy a műkincspiac és biztosítása nem különösebben szigorúan szabályozott.
A szállítás idejére szóló, úgynevezett szögtől szögig biztosítás azt az időszakot fedezi, amíg a műtárgy az egyik intézménytől a másikig eljut. Ekkor azonban nagy szerepük van a szállítást végző specialistáknak, akiknek mindenre figyelniük kell, hogy az alkotás az út során ne károsodjon. A falikárpit mindössze kétszer hagyta el Bayeux városát, előbb a francia forradalom idején, amikor a királyi kalandok nem voltak divatban, másodszor pedig a második világháború alatt, amikor Heinrich Himmler utasítására Párizsba szállították, hogy felkészítsék arra, hogy Berlinbe vigyék.
Akkoriban a biztosítás kérdése aligha merült fel, most viszont ez fontos kérdés lehet, és a brit és a francia kormány várhatóan közösen állja majd. A brit kormány által működtetett kártérítési rendszer messze földön híres, és sokat segít abban, hogy az országban számos jelentős kiállítás megtekinthető viszonylag jutányos áron.
A bayeux-i faliszőnyeg biztosítása előtt bizonyosan szükség lesz állapotfelmérésre, hiszen mégiscsak egy közel ezeréves, nagy kiterjedésű alkotásról van szó.
A legnagyobb kitettséget azonban a szállítást végző magáncégek viselhetik, különösen, hogy a repülőtéren, a vámon vagy más esetekben a faliszőnyeg harmadik szereplők kezébe kerülhet, amikor a szállításért felelős elsődleges szereplő nincs az alkotás birtokában. A Swissair 111-es, New Yorkból Zürichbe tartó repülőgépének katasztrófája után a gépen található Picasso-kép egyik darabja előkerült, de egy kilogramm gyémánt és 5 kilogramm egyéb ékszer nem lett meg. Akkor a Lloyd’s biztosítói mintegy 300 millió dollárt fizettek ki, ám a bayeux-i faliszőnyeg bármilyen sérülése ennek a sokszorosára rúghat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.