BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csúcsév a nyersanyagpiacokon

Ésszerűsítési törekvések indultak világszerte több iparágban az idén csúcsokat döntött nyersanyagárak miatt: csökkentik a fajlagos anyagfelhasználást, és igyekszenek olcsóbb, helyettesítő anyagok beépítésére átállni. A tendencia jelei Magyarországon is érződnek.

Új árrekordok születtek az idén az ipari nyersanyagok piacain. A drágulást a világszerte erős, de alapvetően Kína által diktált energiahordozó- és nyersanyagkereslet szította. Az Economist Intelligence Unit (EIU) szerint az idén bő 20 százalékkal nő a négyféle ipari nyersanyagcsoport áraiból - az olaj figyelmen kívül hagyásával - kalkulált IRM-index értéke.

Bár jövőre elkezdődik a piac megnyugvása, nem áll le az idén számos iparágban megindult ésszerűsítési tendencia. Főként az acél- és a vegyipari alapanyag-igényes iparágakban igyekszenek olcsóbb helyettesítő anyagokat használni, illetve - például a járműiparban - csökkenteni a fajlagos anyagfelhasználást - mutatott rá érdeklődésünkre Némethné Pál Katalin, a GKI Gazdaságkutató Rt. ipari kutatásvezetője. Mint elmondta, e törekvések egyben lendületet is adtak az e területeken folyó kutatásoknak.

Magyarországon nem készült vizsgálat a magas nyersanyagárak iparra gyakorolt hatásáról, de már itt is jelentkeznek a fenti nemzetközi tendenciák. A helyettesítő anyagok keresése igen erős a műanyagiparban, amely számára tragikusak az idei olajárak. A hazai műanyagipari cégek rendelésállománya csökken, illetve túl lassan nő a műanyagipari termékek gyártása. A műanyagok mással - papírral, fával, üveggel - történő helyettesítésére főként a csomagolóiparban nagy a hajlandóság. Némethné Pál Katalin szerint viszont az ipari exportban meghatározó magyar gépipar számára nem olyan sokkoló az acél drágasága, mint azt sokan gondolják. Hajó- és szerszámgépgyártásunk már húsz éve leépült, a gépipart most képviselő cégeinket pedig jobban érdekli a folyadékkristályos kijelzők (LCD) egyébként csökkenő ára. Bizonyos mértékben az építőiparban is helyettesíthető az acél más termékekkel, ám erre a magyarországi felhasználók kevéssé nyitottak.

Viszont a textiliparban erős a túlkínálat, a vevő diktál. Hagyományai vannak az anyagok egymással való helyettesítésének is, ezért - a magas műanyagárak dacára - a textilipari vegyi szálak gyártói nem tudnak magas árat elérni. Az EIU szerint az idén 9 százalékkal erősödött az élelmiszer-, a takarmány- és az italgyártásban használt puha nyersanyagok árát jelző FFB-index értéke. Jövőre már 4 százalékkal csökken. A trendváltás oka az erősödő kínálat. Az áresés azonban nem lesz általános. Leginkább az olajosmag-piacon mutatkozik majd, ott akár 19 százalékos olcsóbbodásra is számíthatunk. A gabonafélék 4, a cukor 21 százalékkal tovább drágulhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.