BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Együtt gyűjtik az e-hulladékot

Az első, egész Európára kiterjedő gyártói finanszírozású hulladékhasznosító rendszer kiépítésébe fogott a Braun, az Electrolux, a HP és a Sony a jövőre életbe lépő európai uniós környezetvédelmi normák teljesítése érdekében. Az e-hulladékok hasznosítására Magyarországon is több kezdeményezés indult, részben a gyártók, részben pedig a hasznosításban érdekelt cégek szervezésével.

Közös, az Európai Unió egészére kiterjedő rendszert indít négy vezető gyártó cég a leselejtezett elektronikai és elektromos eszközök visszavételének és hasznosításának megszervezése céljából. A Braun, az Electrolux, a HP és a Sony ennek érdekében European Recycling Platform (ERP) néven alapított közös társaságot, amely európai szinten 15 százalékos részesedést képviselhet az e-hulladékok hasznosításában.

A tervek szerint az ERP koordináló szerepet tölthet be. Alapítói finanszírozásával a rendszer logisztikáját és a hasznosítását külső vállalkozásokra bízza, a leselejtezett eszközök visszavétele pedig a települési hulladékgyűjtő pontokra, valamint a kiskereskedelmi hálózatokra épül majd.

Az ERP létrehozásának célja, hogy a leselejtezett elektronikai eszközök visszavétele a lehető leghatékonyabb legyen, s a piaci verseny is erősödjön a területen - közölte Hans Korfmacher, a társaság napokban kinevezett elnöke. Az ERP első lépésben Ausztriában, Francia-, Német-, Olasz-, Lengyel-, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban kezdi meg rendszere kiépítését, a többi tagállamra a következő években terjeszti ki tevékenységét.

Az ERP elindításával az alapító cégek az EU elektronikai hulladékokra vonatkozó direktívájának hatálybalépésére készülnek. A gyártói felelősség elvét bevezető közösségi szabályozás 2005 augusztusában lép életbe, ezután az elektronikai eszközöket gyártó, illetve a közösség területére importáló cégeknek gondoskodniuk kell arról, hogy kibocsátásuk meghatározott arányában gondoskodjanak a leselejtezésre szánt termékek visszavételéről és hasznosításáról.

Bár az ERP hálózata kiépítésének első ütemében nem számol Magyarországgal, a brüsszeli direktíva a hazai cégeket is érinti, s ennek rendelkezéseit a hazai környezetbe átültető szabályozást a kormány másfél hónappal ezelőtt fogadta el. Ezzel párhuzamosan a piaci szereplők felkészülése is megkezdődött a hasznosítási feltételeinek megteremtésére, jelenleg ugyanis az országban évente keletkező 100-130 ezer tonna e-hulladék kevesebb mint tíz százalékát hasznosítják. A kötelezett gyártó és importőr cégek egy része az Informatikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) kezdeményezésére saját, közhasznú alapon működő, koordináló szervezet létrehozását tervezi e-WM csoport néven. Az IVSZ a közelmúltban együttműködési megállapodást írt alá a csomagolási hulladékok hasznosítását koordináló legnagyobb hazai társasággal, az Öko-Pannon Kht.-vel is a begyűjtés és a logisztika későbbi összehangolásáról.

Az elektronikai hulladékok begyűjtésének és újrafeldolgozásának koordinálását tervezi az Elektro-Waste Kht. is, amelyet viszont hulladékhasznosítással foglalkozó cégek hoztak létre azzal a céllal, hogy gyártó és importőr cégeket a tagjai közé vonva működjön közre az utóbbiak kötelezettségeinek teljesítésében. Emellett a nagy háztartási gépek és a barnaáruk újrafeldolgozása az előbbiektől függetlenül, az Electrolux feldolgozó rendszerére épülhe. (NIG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.