Az orosz gazdaság húzóágazata továbbra is a nyersanyag-kitermelés, amelyen belül meghatározó szerepet játszik a kőolaj és a földgáz. Ezt támasztja alá, hogy a négyszáz legnagyobb vállalat kétharmada ipari vagy nyersanyag-kitermelő konglomerátum, és a húsz legnagyobb közül is hét kőolajszállító - derül ki a Handelsblatt kedden közzétett felméréséből.
A szektor erősödése nem meglepetés, hiszen az év eleje óta a világpiaci olajárak 59 százalékkal emelkedtek, így a Világbank adatai alapján az orosz GDP immár 25,2 százaléka származik szénhidrogénből. German Gref gazdasági miniszter nem számít a szektor részesedésének jelentős változására, ugyanakkor elismeri, hogy az állam egyre több vállalatban veti meg a lábát. A kormányzati vásárlásokkal párhuzamosan a Kreml befolyása alá vont cégek vezetését Putyin gyakran tölti meg saját bizalmasaival. Ráadásul az orosz igazgatótanácsnak sokkal nagyobb a befolyása a pénzáramlásokra és operatív döntésekre, mint a nyugat-európai felügyelőbizottságnak, ami szintén az elnök hatalmát növeli.
A teljes ipari termelés részarányát nehéz meghatározni. Habár a Goszkomsztat statisztikai hivatal a bruttó hazai össztermék mindössze 27 százalékára becsüli, a cégek kiegészítő szolgáltatásai miatt a tényleges ráta 45 és 50 százalék között lehet.
Az olaj- és gázszektor 29 és a kohászat 40 százalékos árbevétel-növekedését túlszárnyalták a bankok, biztosítók, informatikai szolgáltatók, üzletláncok és a telekommunikációs vállalatok, átlagosan 70 százalékkal. Ugyanakkor egyes folyamatok az egyoldalú orosz gazdaság diverzifikálódását mutatják. A gyümölcslevekben utazó Wimm-Bill-Dann felfutása és számos külföldi beruházás az élelmiszeripar fejlődését jelzi előre.
Az ország GDP-jének tavalyi 7 százalékos bővülésében a nagycégek játszották a döntő szerepet. A négyszáz legnagyobb cég árbevétele ugyanezen időszak alatt 25,8 százalékkal nőtt, amiből következik, hogy a kkv-k elenyésző mértékben járultak hozzá a növekedéshez. A nagyok dominanciáját mutatja: a kkv-k csak a GDP 13 százalékát adják, szemben az amerikai 51 és a német 56 százalékkal. Gref szerint egy szigorú kartelltörvény mozdíthatná ki a gazdaságot ebből az állapotból.
A Jukosszal a közelmúltban történtek hatására a vállalatok, ha tehetik, működésük során minimálisra csökkentik a nyilvánosságot. Az olajtársaság első orosz részvénytársaságként nyilvánosságra hozta tulajdonosai részesedését, ami megkönnyítette a hatóságok fellépését a céggel szemben. A Standard & Poor's szerint nem tudjuk, kik tartják ellenőrzés alatt az 50 legnagyobb orosz cég magánkézben lévő részének zömét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.