Jövőre 6-7 százalékos, vagyis a tervezett inflációt meghaladó mértékű áremelkedésre számítanak a hazai ingatlanfejlesztők az építőanyagoknál. Az építési telkekkel kapcsolatban még magasabb, 8 százalékos drágulást várnak, és az építési-szerelési tevékenységnél is 6 százalékos emelkedést vetítenek előre. Ezek öszszességében kínálati áraik emelésére késztethetik őket, ám vélhetően ezt nem teljesen hárítják át a vevőkre, mert a túlkínálat miatt már így is eladási gondokkal küszködnek.
Ezzel kapcsolatban a GKI Gazdaságkutató Rt. szakértői lapunknak nyilatkozva kifejtették: egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a fejlesztők. A lakásoknál az érvényesíthető árnövekedés alacsony, ráadásul csökkenő tendenciát mutat, a felhasználandó építőanyagoknál, illetve a fejlesztők által igénybe vett külső szolgáltatásoknál erőteljes drágulást kénytelenek elszenvedni. Nem nagyon nyugtathatja meg a fejlesztőket az sem, hogy a lakossági kereslet csökken (a GKI szerint a tavalyi harmadik negyedévi, 58 ezer háztartáshoz képest az idei utolsó előtti negyedévben csak 46 ezer háztartás készült lakásépítésre, -vásárlásra vagy -felújításra.) A megkezdett projekteket ugyanis többnyire szeretnék befejezni, még akkor is, ha tudják: jelentősen megnyúlhat az értékesítési idő.
Alátámasztotta ezt Mátyásné Benkő Erika, a Vegyépszer csoporthoz tartozó Paskál Park Rt. vezérigazgatója. A cég ugyan méreténél és hátterénél fogva jóval előnyösebb helyzetben van, mint sok vidéki és budapesti fejlesztő - és ugyanúgy kellemetlenül érinti az építőanyagok drágulása, mint minden érdekelt vállalatot -, de nem hárítja át az áremelkedést a vevőkre. Zuglói nagyberuházásánál az átlagár 310 ezer forint négyzetméterenként, s ezt nem szándékozik emelni. A vezérigazgató szerint saját eredményük terhére, illetve átszervezéssel igyekeznek megoldani ezt a problémát.
Arra a kérdésünkre, hogy az építőanyag-gyártókkal és -kereskedőkkel folytatott tárgyalásokon mivel érvelnek, kifejtette: "A partnereknek talán az a legfontosabb, hogy cégünk biztosan fizet, az építőiparban még mindig óriási a körbetartozás, ezért a gyártók és kereskedők is a stabil vásárlókat keresik." A vezető úgy látja, hogy az illetékemelkedés miatt az idén az év végén is sokan előbbre hozzák a lakásvásárlást, mint tavaly ilyenkor a hitelek várható szigorodása miatt. Az összes megvásárolt lakás volumene azonban várhatóan elmarad a tavaly év végitől.
Nem vár tavalyi rohamot Illy Péter, az Angyalföldi Lakásépítő Rt. vezérigazgatója. Mint mondta: inkább tájékozódó telefonokra, és nem vevőkre lehet számítani. Beruházóként ugyanakkor azt rögzítették, hogy a beépített eszközöknél növekvő hányadot képviselnek az importból származó termékek, s mivel a cég nem enged a műszaki tartalomból, ez is pluszteher számukra. Áthárítani azonban biztos nem fogja az építőanyag-költségeket, inkább arra törekszik, hogy minél nagyobb cégméretet érjen el, mert így csökkenhet az egy lakásra jutó központi költség. Legalább évi 800 lakást tart szükségesnek, hogy a piaci részesedés megmaradjon, és a profitráta ne apadjon túlzott mértékben - fűzte hozzá.
"Véleményem szerint az építőanyagok nem drágulnak; egyfelől mert a legfontosabbak vámmentesek, másfelől pedig mert az építkezések számának alakulása nem teszi várhatóvá az alapanyagok nyugat-európai áremelkedését. Azt gondolom azonban, hogy az építőipari munkások bére, illetve az építőipari cégek árrése bizonyos esetekben nőhet, és ez a körülmény megemelheti az új építésű lakások árát. Az Autóker, miközben arra törekszik, hogy lakásait a vásárlók számára kedvező áron értékesítse, standard árréssel az építkezéseiből profitot realizál, ezért amennyiben a jövőben a költségek emelkednek, azt az árak is szükségszerűen követik majd" - mondta Ehud Amir, a több ezer észak-pesti lakást építő Autóker Holding Rt. elnök-vezérigazgatója.
A KSH közelmúltban nyilvánosságra hozott összefoglalójából kiderül, hogy a lakásépítés nettó költségei az elmúlt négy évben folyamatosan növekedtek. Emelkedtek a bér- és az anyagköltségek, de 2001 második negyedétől a lakásépítési költségekben a bérköltségek emelkedésének van nagyobb szerepe.
1999-et tekintve bázisévnek a bérköltségek 2000-ben 14,7, 2001-ben 38,6 százalékkal, 2002-ben 48 és 2003-ban már közel 60 százalékkal nőttek. Az anyagköltségek 2000-ben 10,4, 2001-ben 16,9, 2002-ben 23,5, 2003-ban 25,7 százalékkal emelkedtek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.