BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Forrongó nyersanyagpiacok

Huszonöt éves csúcsra szökött a napokban a főbb nyersanyagok árából számolt CRB-index értéke. Ezen belül is stabilan drágák az energiahordozók és a fémek.

Negyedszázados csúcsra, 297,50 pontra szökött a Reuters CRB- indexe. A nemzetközi indexet 17 nyersanyag (köztük a kőolaj, földgáz, három nemesfém, valamint a réz) bázisévhez viszonyított árváltozásából számítják. A növekedésben a fémek mellett az energiahordozóknak és a cukornak is nagy szerepe van, a kávé és a kakaó viszont az ellenkező irányba kényszerítené a mérleg nyelvét.

A CRB rekordja azonban csak részleges képet ad a világ nyersanyagpiacának a túlfűtöttségéről, mert számításakor nem veszik figyelembe az acél árát. Márpedig a vasérc termelése az erős ázsiai kereslet miatt világszerte élénkül, közben Európában - ezen belül is Magyarországon - nyugodtabb a piac. E nyugalomért persze megszenvedtek a felhasználók: a brit MEPS acélipari tanácsadó cég szerint a világon az Európai Unióban a legdrágább az acél.

Januárban például a nagyon keresett hidegen hengerelt tekercs tonnájáért átlagosan 838 dollárt kellett fizetni, egy évvel korábban csak 474-et. (Tavaly még az Egyesült Államokban kellett a legtöbbet fizetni a szóban forgó fémért..) A drágulásban az erős kereslet mellett nagy szerepe van a gyenge dollárhoz viszonyított erős eurónak is.

Az index rekordjához vezetett ártendencia csak részlegesen érinti a hazai fémfelhasználókat. Mint a napokban beszámoltunk, a hazai acélpiac az évet stabil, esetenként csökkenő árakkal indította. "Nem történt változás azóta sem" - válaszolt mostani érdeklődésünkre mások mellett Morva Gábor, a KÉSZ Építőipari és Kereskedelmi Kft. szóvivője is. Viszont a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft., amely speciális méretű, összetételű és kis menynyiségű acélterméket vásárol, csak a ma is emelkedő nyugati áron jut hozzá. Vissza tudta azonban utasítani a kereskedők alumíniumár-emelési kísérletét. A réznél még könnyebb helyzetben van, mert a korábbi, nagytételes beszerzése miatt most, a magas árak idején nem kényszerül vásárolni.

Eltérő választ kaptunk a nagy hozzáadott értékű cikkeket előállító társaságoktól. Ezen vállalatok többsége közvetlenül nem is érzi a nyersanyagok drágulását, mert ilyet nem is vásárol, termékeit az anyacég más egységeitől vagy külső beszállítóktól beszerzett alkatrészekből szereli össze.

Annál jobban pezseg a távol-keleti acél- és fémipar. A napokban például a japán acélgyártók elfogadták a brazíliai CVRD

bányavállalat meghökkentően nagy, 71 százalékos vasércáremelését. Maguk a nagy acélgyártók is hetek óta jelentenek be világszerte kisebb-nagyobb drágításokat. A Financial Times csokorra való ázsiai fémtermelőt - például a Nippon Steelt, a Sumitomo Metalt, a Poscót és a Toho Zincet - veszi sorra azt taglalva, hogy áremeléseik révén milyen mértékben nőtt részvényeinek árfolyama.

A Business Week gazdasági hetilap ugyanezen vizsgálódást a bányavállalatok körében tette meg, s rámutatott: miközben továbbra is a kínai gazdaság éhsége a "fő bűnös" a nyersanyagok iránti erős keresletben, a kínaiak kiszolgálásából egyre nagyobb hasznot húznak az ausztráliai, a kanadai és a dél-amerikai bányák. Kína ahelyett, hogy exportálná az általa termelt érceket - mint néhány éve tette -, már saját maga használja fel azokat. Ennek tetejében az utóbbi években egyre többet importál. Vasércbevitele 2000-2004 között több mint háromszorosára, 210 millió tonnára nőtt a Nemzetközi Vas- és Acélintézet szerint. (A kibővített EU-é tavaly 32,8 millió tonna volt.)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.