BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Telítődik a hazai gázmotorpiac

A szabályozás tavalyi változásának eredményeként, illetve a piac telítődése miatt a korábbinál lassúbb ütemben gyarapodik a magyar gázmotorpark. Jelenleg 250 ilyen, hő- és villamos energiát egyaránt termelő kis erőművi egység működik az országban, összesen 300 megawattnyi kapacitással. Az idén várhatóan 60-70 megawattnyit állítanak üzembe.

Lassan telítődik a magyarországi gázmotorpiac. Az uniós gyakorlatnak megfelelően Magyarország is kötelező átvételi rendszerben támogatja a kapcsolt hő- és áramtermelést, akárcsak a megújuló források felhasználását. A regionális áramszolgáltatók hatósági áron kötelesek átvenni ezt az áramot. Az idei évben 27 milliárd forint van erre a célra, ezt a rendszerhasználati díjba építve a közüzemi és a versenypiaci fogyasztók állják.

A kötelező átvétel révén biztosított megtérülés azonban csak az év végéig garantált, így a jövőben várhatóan jelentősen lelassul ezen kis, hatékony erőművi egységeknek a telepítése. Nagy Ferencnek, a Magyar Kapcsoltenergia-társaság gázmotortagozata elnökének az idén még 50 megawattnyi új kapacitás létesítéséről van információja Budapesten. Azt azonban nem lehet pontosan tudni, hogy az országban hány helyen folyik ilyen jellegű beruházás, a jelenlegi szabályozás szerint ugyanis a kis erőművek létesítéséhez nem szükséges a Magyar Energiahivatal engedélye.

A villamosenergia-törvény tervezett módosítása szerint azonban a jövőben bejelentési kötelezettség vonatkozik rájuk, mert súlyuk jelentősen megnőtt a magyar villamosenergia-rendszeren belül. Nagy Ferenc szerint ez, illetve a tavaly bevezetett éjszakai átvételi tarifa is fékezheti a gázmotoros egységek szaporodását.

Ez utóbbira rendszerirányítási szakértők szerint azért volt szükség, hogy a gázmotorok és a kis erőművek üzemeltetőit éjszakai leállásra ösztönözzék. A magyar rendszerben, a fogyasztási völgyekben jelentkező többletkapacitás miatt egyebek mellett a paksi atomerőmű blokkjait rendszeresen vissza kellett terhelni, ami nem használ a nukleáris létesítménynek.

A kapcsolt vagy kogenerációs energiatermelésre vonatkozó uniós elvárásokat Magyarország már teljesítette, miután az országban rendelkezésre álló öszszes erőművi kapacitás 18 százalékát teszik ki ezek a nagy hatásfokú egységek. Kedvező és hoszszú távra kiszámítható szabályozás, illetve megfelelő földgáz- és áramárviszonyok mellett azonban Nagy Ferenc szerint még jelentős fejlesztési lehetőségek lennének ezen a területen.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.