BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Botrány a bolgár–török gázszerződés körül – nyomozás indult

Már a házkutatásnál tart annak a korrupciógyanús bolgár–török gázszállítási megállapodásnak a vizsgálata, amely a Magyarországra is érkező orosz gáz szállítási útvonalát érinti. Vizsgálják, hogy a sajátos gázszerződés miatt keletkezett-e kára Bulgáriának.

Bulgária vizsgálja a bolgár állami Bulgargaz és a törökországi Botas társaság 2023-ban kötött, vitatott gázszállítási megállapodását. Már átvizsgálták Rosen Hrisztov korábbi megbízott energiaügyi miniszter lakását – számol be a bulgáriai Novinite.

gáz
A Botashoz a világ minden részéről érkezhet gáz. A képen a Marmara LNG-terminál

A szófiai városi ügyészség felügyelete alatt működő korrupcióellenes bizottság által vezetett széles körű művelet magában foglalta az energiaügyi minisztérium, valamint a Bulgargaz és a Bulgartranszgaz irodáinak ellenőrzését.

Az ügyészek megerősítették, hogy a vizsgálat a szerződés megkötésének körülményeire és arra összpontosít, hogy okozott-e súlyos pénzügyi kárt a bolgár államnak. Az ügy egy közel egy évvel ezelőtt – 2024. augusztus 16-án – indított tárgyalás előtti eljárásból ered, amely a bulgáriai Állami Nemzetbiztonsági Ügynökség (SANS) megállapításai alapján indult.

Az első hírekben a házkutatás érintettjeként egy R. H. monogramú személy szerepelt, akiről csak később erősítették meg, hogy ő Rosen Hrisztov. A művelet célja az üggyel feltehetően kapcsolatban lévő tárgyak és dokumentumok felkutatása és megőrzése volt. Hrisztov maga is megerősítette a házkutatás tényét, amely mindössze egy nappal azután történt, hogy közzétett, majd gyorsan törölt egy könnyed hangulatú videót a közösségi médiában.

A bolgár energiaügyi minisztérium hivatalosan kijelentette, hogy

  • Zsecso Sztankov jelenlegi miniszter utasította a kormányt a nyomozásban való teljes körű együttműködésre.
  • A minisztérium a nyomozással kapcsolatban kért összes dokumentumot és információt átadja.
  • Az ügyészek a Bulgargaztól és a Bulgartranszgaztól is anyagokat kértek, a két társaság állítólag eleget tesz a kérésnek.

Erős a nagy kár okozásának valószínűsége  

A nyomozás a Hrisztov hivatali ideje alatt elkövetett súlyos visszaélések gyanújával kapcsolatos. Az ügyészség szerint 2022 decemberében egy tisztviselő nem megfelelően kezelte a közvagyont a szerződéses tárgyalásokon. Ez állítólag jelentős anyagi kárt okozott a Bulgargaznak. Az esetet különösen nagyszabásúnak és súlyosnak minősítették.

Jól bebetonozták a feltételeket

A Bulgargaz és a Botas közötti megállapodást 2023 január elején, Galab Donev miniszterelnök, Rumen Radev elnök által kinevezett ügyvezető kabinetje alatt véglegesítették. Az akkori energiaügyi miniszter, Rosen Hristov 2022 végén előzetes megállapodást írt alá a török féllel. Akkoriban Denitsa Zlateva vezette a Bulgargazt, míg a Bulgartranszgazt Vlagyimir Malinov irányította.

A tizenhárom évre szóló szerződés értelmében Bulgária köteles a Botasnak napi körülbelül egymillió leva (félmillió euró) szállítási díjat fizetni függetlenül attól, hogy fizikailag szállítják-e a gázt.

Sztankov energiaügyi miniszter szerint a megállapodás inflációalapú kiigazításokat tartalmaz, amelyek a teljes költséget a megállapodás időtartama alatt hatmilliárd levára növelhetik. Azt is hangsúlyozta, hogy Bulgária nem léphet ki a szerződésből, hacsak nem fizeti ki a teljes összeget, amelyet eredetileg négymilliárd levára becsültek.

Kitámaszthatták az ajtót az orosz gáznak  

A szerződést széles körben kritizálták nemcsak a pénzügyi feltételei miatt, hanem amiatt is, hogy hátsó ajtót nyithat az orosz gázimport számára Bulgáriába és a tágabb európai piacra. A hír közvetlenül nem érinti Magyarországot, de tudott, hogy a hazai piacra a török–bolgár–szerb útvonalon érkezik az orosz földgáz. Fontos továbbá hangsúlyozni, hogy a török gázkereskedők országuk LNG-kikötőin keresztül a világ szinte bármely részéről fogadhatnak gázszállítmányokat, amelyeket azután visszagázosítva Bulgárián keresztül Európába juttathatnak.  

Már 2023-ban ideiglenes parlamenti bizottságot hoztak létre a Botas-megállapodás vizsgálatára. A bizottság 2024 áprilisában benyújtotta megállapításait az ügyészségnek és a SANS-nak, azonban egészen mostanáig nem volt nyilvános tájékoztatás a nyomozások szakaszáról vagy terjedelméről.

A Botas-vizsgálat a korrupcióellenes nyomozók fokozott tevékenységének időszakában zajlik. Az elmúlt hetekben a műveletek Nikola Barbutov szófiai alpolgármester és Blagomir Kocev várnai polgármester letartóztatásához vezettek – mindketten a WCC-DB ellenzéki koalícióhoz kötődnek. Ezekkel az esetekkel ellentétben az ügyészség a kezdetektől fogva nyilvános nyilatkozatot adott ki a Botas-vizsgálatról, részletezve annak céljait és jogalapját.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.